fbpx

Azem Syla, i ftuari i rradhës nga Gjykata Speciale

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe njëri nga themeluesit e saj, Azem Syla, është i ftuari i radhës nga Gjykatas Speciale në Hagë.

Këtë e ka bërë të ditur për Telegrafin, avokati i tij mbrojtës, Besnik Berisha.

“Po ka marrë ftesë për intervistim”, tha ai.

Po sot edhe ish-eprori i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, ka konfirmuar se ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale

Ai është ftuar nga Tribunali Special në cilësinë e dëshmitarit dhe do të intervistohet për tri ditë rresht në Hagë.

Miftari ka deklarauar se nuk e ka problem edhe po të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit, pasi luftën e UÇK-së e vlerëson të drejtë

Ndërkohë numri i personave të ftuar deri më tani nga Gjykata Speciale ka arritur të kalojë shifrën 100, teksa pjesë e intervistimeve ishin edhe figurat e rëndësishme të skenës politike në vend, si: kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa dhe ish-komandanti Sami Lushtaku, një ndër udhëheqësit kryesorë të Noredimës, Shukri Buja, Time Kadrijaj, Sylejman Selimi e shumë ish-pjesëtarë të tjerë të UÇK-së.

Neogazeta
Shperndarje
Lajmi paraprak

Lutfi Haziri demanton deklaratat e Agim Bahtirit se koalicioni është punë e kryer

Lajmi tjetër

Xhelal Sfeçla: LDK-së nuk ja japim me asnjë kusht këto dy ministri

MË TË FUNDIT nga KATEGORIA