Bebe Rexha zbulon të vërtetat e pathëna rreth jetës së saj

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Bebe Rexha shpërtheu në skenë me bashkëpunimin e saj me grupin amerikan Florida Georgia Georgia Line. Është një artiste e cila në mënyrë auto-didakte mësoi të luajë në piano dhe kitarë dhe shkroi këngë për artistë shumë të tjerë. Ju mund ta keni dëgjuar hitin e Eminem dhe Rihannës, “The Monster” që u publikua në vitin 2013 – Po, Bebe Rexha e shkroi atë këngë.

Bukuroshja e lindur në Brooklyn vendosi t’i futet kësaj rruge në vitin 2010 me një takim rastësor me Pete Wentz në një studio regjistrimi. Ky takim çoi në krijimin e një grupi që dyshja e quajtën “Black Cards”. Pasi u largua nga grupi në vitin 2012, asaj iu dha Bursa Able Olman për aftësinë e saj si këngëtare. Ajo ishte autore e këngës “Lucifer”që mori mbi 106 milion shikime në YouTube. A ka ndonjë zhanër që Rexha nuk mund ta këndojë?

Por ndërsa ajo e bën lojën muzikore të duket e lehtë, jeta e saj dhe rruga drejt suksesit nuk ishin gjithnjë kaq magjepsëse. Tani le të përpiqemi ta heqim nga “koka juaj” duke thënë që të bëjmë një zhytje të thellë në të vërtetën e pashprehur të Bebe Rexhës, shkruan NickiSwift, transmeton Telegrafi.

Bebe Rexha zbuloi se ajo ka çrregullim bipolar

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, rreth 4.4 përqind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara janë të prekur nga çrregullimi bipolar gjatë jetës së tyre. Organizata hulumtuese e përshkruan atë si “një sëmundje e trurit që shkakton ndërrime të pazakonta në humor, energji, nivele të aktivitetit dhe aftësi për të kryer detyra të përditshme”.

Në një postim të bërë në Twitter të prillit të vitit 2019, Bebe Rexha zbuloi se ajo ishte një nga ata të rriturit. ” Për kohën më të gjatë, nuk e kuptoja pse u ndjeva kaq e sëmurë. Pse u ndjeva paksa që nuk dëshiroja të largohesha nga shtëpia apo të jem e rrethuar me njerëz. Gjithashtu edhe pse nuk mund të flija, e cila nuk më linte të mos punoja apo të krijoja muzikë. Tani e di pse”, ka pohuar këngëtarja.

Pasi ndau lajmet personale për shëndetin e saj mendor, Rexha u premtoi fansave se nuk do të “mbanin asgjë mbrapa” në albumin e saj të ardhshëm. “Unë nuk dua që të ndjeni keqardhje për mua”, shkroi ajo në Twitter. “Unë vetëm dua që ju të më pranonui. Kjo është gjithçka. Ju dua”, kishte shkruar më tej këngëtarja shqiptare.

Pse ajo nuk pranon të përcaktojë seksualitetin e saj

Në verën e vitit 2018, Bebe Rexha iu bashkua këngëtareve Rita Ora, Charli XCX, dhe Cardi B për bashkëpunimin e quajtur “Girls”. Ndërsa kënga ishte menduar të ishte një letër dashurie për komunitetin LGBTI+, teksa u prit me reagime që e portretizonin këngëtaren si një vajzë me problem të biseksualizmit. Ndërsa iu përgjigj kritikës, Rexha pohoi për Entertainment Weekly se “njerëzit automatikisht krijuan mendime negative për të”, pa e ditur nëse ndonjë prej femrave ishte me të vërtetë biseksuale. “Ju nuk dini për orientimin tim seksual”, vazhdoi ajo, “kështu që u ndjeva e parespektuar”.

Ajo shtoi se seksualiteti i saj është “një gjë” që ajo mban personale, por shpjegoi se e konsideron veten “të rrjedhshme” për një arsye të vlefshme. “Derisa ta gjej ‘një’, nuk mund të them vetëm atë që jam”, tha Rexha. “Unë thjesht dua të gjej dikë që e dua dhe që më do – dhe nuk më intereson nëse është një djalë apo një vajzë”.

Bebe Rexha fiton shumë para

Të kesh këngë hite të sjell fitime të mëdha. Kush e dinte? Sipas E! News, Bebe Rexha shpenzoi pak më shumë se dy milionë dollarë në një vilë të blerë “Hollywood Hills”, Kaliforni, në vitin 2018.

Nga pishina luksoze e deri tek pikëpamjet gjithëpërfshirëse të kodrës, në oborrin e shtëpisë i ka të gjitha. Oborri me mure dhe i mbyllur po ashtu ndihmon në ruajtjen e intimitetit të artistes tonë.

Vizitorët mund të kalojnë ca kohë në dhomën e ndenjës, teksa dhoma e gjumit përmban një tingëllimë të këndshme për lexim. Me dushin e saj me avull, vaskën e sapunit dhe dyshemetë e ndezuara, dhoma ka gjithçka që këngëtarja dëshiron të bëjë pas një dite të gjatë.
Shtëpia gjithashtu ka një kuzhinë të bardhë komode dhe një suitë të plotë për mysafirë.

Ajo pretendon se industria e muzikës i bëri presion për t’u dobësuar

Bebe Rexha (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

Gjatë një interviste për “Cosmopople” në Mbretërinë e Bashkuar në shtator të vitit 2019, Bebe Rexha pohoi se një menaxher muzike i kërkoi asaj që të humbiste peshë.

“Më erdhi. Unë isha aq i ftohtë gjatë gjithë kohës”, tha Rexha për median. “Unë doja të uroja veten para se të filmoja një video muzikore”. Ajo vazhdoi të pohonte se një drejtor krijues e detyroi atë të dilte dy herë në ditë dhe madje e shikonte kur hante. “Ai do të ulej përballë meje në tryezën e darkës dhe do të më thoshte: “Nuk po humb aq sa duhet”, shtoi ajo. “Ndërkohë që e tëra që haja ishte sallatë”, tha Rexha.

Këngëtarja shqiptyare më parë ishte hapur për presionet që ndjente brenda industrisë me shëndetin, duke thënë: “Kam arritur në një pikë të vërtetë që nuk e pëlqeja veten time, dhe unë akoma i kam momentet e mia – por thjesht fillova të përpiqesha të jem mirë me veten time dhe të bëj gjëra çdo ditë. Unë eci nëpër shtëpi vetëm me të brendshme dhe sytjena”, vazhdoi Rexha. “Terapisti im më tha: Duhet të ecësh lakuriq sepse kjo të ndihmon. Ndërkohë që i them vetes: “Nuk mund ta bëj akoma”.

Bebe Rexha mohoi thashethemet për kirurgji plastike

Bebe Rexha mbylli në mënyrë emfatike ato që ajo i quajti thashethemet e kirurgjisë plastike, duke i cilësuar si “qesharake” ndërsa fliste për një revistë në maj të vitit 2019. “Unë kurrë nuk e kam bërë operacion prapanicën time. Unë kurrë nuk kam bërë hundën time”, filloi ajo. “Në fakt, unë kam një septum të devijuar dhe vazhdoj të marr infeksione të sinusit, dhe kam frikë ta rregulloj atë. Kam frikë nga brisku – nuk dua që kjo të rrëmbejë hundën time”, tha ajo.

“Nëse do ta kisha bërë, do ta thoja patjetër. Unë patjetër që dua t’i ngrij lart gjokset e mia një ditë. Nëse kjo më bën të ndihem më mirë dhe seksi?”, tha tutje Bebe Rexha.

Serena Williams ishte frymëzim për një nga këngët e Bebe Rexhës

Bebe Rexha (Foto: Mike Coppola/Getty Images/Guliver)

Bebe Rexha gjeti frymëzim për himnin e saj të fuqizimit femëror për vitin 2019, duke publikuar këngën “You Can’t Stop The Girl”, duke iu referuar një figure jo aq të habitshme të kulturës pop: legjendën e tenisit, Serena Williams. “Unë në të vërtetë e shkrova këngën në studio, dhe ishte rreth kohës kur Serena Williams po luante një nga lojërat e saj. Në të vërtetë më frymëzoi”, tha Bebe Rexha.

Kënga e fuqishme përfundimisht gjeti rrugën e saj si kolona zanore e filmit “Maleficent: Mistress of Evil”. Pasi regjisori Joachim Rønning kontaktoi artisten shqiptare duke i bërë ftesë ta këndojë kolonën zanore të këtij filmi.

Babai i Bebe Rexha mund të jetë një “urreyes”

Ndërsa Bebe Rexha dhe fansat e saj kanë përqafuar mesazhin e saj pozitiv në trup, duket sikur babai i saj, Flamuri, fatkeqësisht nuk e ka bërë një gjë të tillë. Në shkurt të vitit 2019, këngëtarja ndau me fansat një mesazh që mori nga babai i saj, i cili i kishte kërkuar që të mos shfaqej provokuese në klipet e saj.

“Babai im më urren”, shkroi Bebe në mënyrë sarkastike me një pamje fotografike shoqëruese të tekstit. “ Jam i mërzitur me ty, nuk mund ta besoj këtë”, i kishteshkruar ndër të tjerash babai në mesazhin e hidhërimit të së bijës.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com