fbpx

Gedik Ahmet Pasha – Stergjyshi i Ismajl Qemajl Vlores

//

Gedik Ahmed Pasha ishte një burrë shteti dhe admiral osman, i cili shërbeu si Grand Vezir(Kryeminister) Admirali i Madh i Marinës Osmane gjatë mbretërimit të sulltanëve Mehmed II dhe Bayezid II. Gedik Ahmet Pasha vinte nga nje familje shqiptare nga fshati Punoshevc i rajonit te Vranjes ne kufijte e sotem te Serbise. Pas ksaj ata

Lexo më shumë

Kërkesa e Putinit për organizimin e Jaltës së Re

Në shënim të 75 vjetorit të mbajtjes së Konferencës së Jaltës, ( 4 – 11 shkurt 1945 ), Vladimir Putini hodhi idenë e mbajtjes së Samitit të pesë anëtarëve të përhershëm të KS të OKB-së, SHBA, Britani e Madhe, Francë, Kinë dhe Rusi. Një shpjegim, fare i thjeshtë, jo aq bindës i Putinit është se,

Lexo më shumë

Voto liderin e Opozitës: Kadri Veseli apo Ramush Haradinaj

/

Neogazeta sjellë Sondazhin: Cili është lideri i opozitës Ftohen qytetarët e Republikës së Kosovës të shprehin mendimin e tyre se cili duhet të jetë lideri i opozitës në Kosovë, cilit i besojnë më shumë: Kadri Veseli – Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës apo Ramush Haradinaj – Kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës

Lexo më shumë

Gënjeshtra është në vetë qenien e serbit nga Agim Zogaj

Politikanët serbë, kësaj radhe, Gjuriqi dhe Vulini, vazhdojnë ta propagandojnë gjuhën kërcënuese,ofenduese, retorikën politike, në thelb primitive ndaj Kosovës, kundrejt popullit dhe zyrtarëve tanë. Në shikim të parë, do të mund të thoshim se, kjo nuk na befason, sepse vjen nga zyrtarë nacionalistë, me traditë dhe edukim politik serbomadh. Megjithatë, invazioni më i ri diplomatik,

Lexo më shumë

Sondazh: A do të jetë Kryetari i LDK-së Presidenti i ardhshëm i Kosovës

/

Lidhja Demokratike e Kosovës dëshiron të i kthehet traditës së vet të Presidentëve. Neogazeta mëson së tashmë është qëndrim i palëkundur kërkesa e LDK-së që Vetëvendosje të përkrahë Kryetarin e LDK-së Isa Mustafa për President pas përfundimit të mandatit nga Hashim Thaçi. Ju sjellim një biografi të shkurtë të njërit nga politikanët më të fuqishëm

Lexo më shumë

Shteti i Progonit – ”Arbanon” (Principata e pare Arberore)

//

Principata e Arbërit ose Arbëria (1190-1255) ishte një principatë autonome, shteti i parë shqiptar gjatë Mesjetës, fillimisht pjesë e Perandorisë Bizantine dhe më pas e Despotatit të Epirit. U themelua nga arhondi Progon rreth Krujës, rreth vitit 1190. Progoni u pasua nga djemtë e tij, Gjini dhe më pas Dhimitri, gjatë sundimit të së cilit

Lexo më shumë

Gjergj Arianiti (Arianit Komneni)

//

Gjergj Arianiti i lindu me 1383(nuk dihet sakt ne Shkoder apo ne Durres) dhe vdekur ne 1461(1463 nuk dihet sakte) ka qenë një fisnik arbër që drejtoi beteja të shumta kundër Perandorisë Osmane. Ishte i ati i Donikës, aleat dhe rival i Skënderbeut si dhe xhaxhai i Moisi Golemit. Ishte ndër fisnikët e aleances kryqtare te Lezhës(Lidhja e Lezhes),

Lexo më shumë

Elena Kocaqi – Mos u habitni me veprimet anti-Shqiptare te politikaneve Shqiptar dhe disa shteteve Evropiane

///

Ne nje debat ne ne emisionin Tempora te OraNews,Elena Kocaqi Historiane e njohur Shqiptare shfaq shqetesimet e saja rreth takimit ne mes Rames,Vuqiq dhe Zaev ne lidhje me Shengenin Ballkanik. Nder te tjera Elena permende dhe disa tentativa ne te kaluaren nga lideret Shqiptare si Esat Toptani,Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha per te finalizuar ide

Lexo më shumë