fbpx

Historike

Gedik Ahmet Pasha – Stergjyshi i Ismajl Qemajl Vlores

//

Gedik Ahmed Pasha ishte një burrë shteti dhe admiral osman, i cili shërbeu si Grand Vezir(Kryeminister) Admirali i Madh i Marinës Osmane gjatë mbretërimit të sulltanëve Mehmed II dhe Bayezid II. Gedik Ahmet Pasha vinte nga nje familje shqiptare nga fshati Punoshevc i rajonit te Vranjes ne kufijte e sotem te Serbise. Pas ksaj ata

Lexo më shumë

Shteti i Progonit – ”Arbanon” (Principata e pare Arberore)

//

Principata e Arbërit ose Arbëria (1190-1255) ishte një principatë autonome, shteti i parë shqiptar gjatë Mesjetës, fillimisht pjesë e Perandorisë Bizantine dhe më pas e Despotatit të Epirit. U themelua nga arhondi Progon rreth Krujës, rreth vitit 1190. Progoni u pasua nga djemtë e tij, Gjini dhe më pas Dhimitri, gjatë sundimit të së cilit

Lexo më shumë

Gjergj Arianiti (Arianit Komneni)

//

Gjergj Arianiti i lindu me 1383(nuk dihet sakt ne Shkoder apo ne Durres) dhe vdekur ne 1461(1463 nuk dihet sakte) ka qenë një fisnik arbër që drejtoi beteja të shumta kundër Perandorisë Osmane. Ishte i ati i Donikës, aleat dhe rival i Skënderbeut si dhe xhaxhai i Moisi Golemit. Ishte ndër fisnikët e aleances kryqtare te Lezhës(Lidhja e Lezhes),

Lexo më shumë

Elena Kocaqi – Mos u habitni me veprimet anti-Shqiptare te politikaneve Shqiptar dhe disa shteteve Evropiane

///

Ne nje debat ne ne emisionin Tempora te OraNews,Elena Kocaqi Historiane e njohur Shqiptare shfaq shqetesimet e saja rreth takimit ne mes Rames,Vuqiq dhe Zaev ne lidhje me Shengenin Ballkanik. Nder te tjera Elena permende dhe disa tentativa ne te kaluaren nga lideret Shqiptare si Esat Toptani,Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha per te finalizuar ide

Lexo më shumë

Testamenti i Gjon Muzakes – Pershkrim rreth dokumentit te harruar nga Historiografia Shqiptare

/

“Historia dhe gjenealogjia e derës së Muzakajve”, apo si “Memoria” e despotit të Beratit u shkrua në vitin 1510, gati 31 vjet pasi Gjon Muzaka kishte emigruar së bashku me familjen e tij në Itali, në Mbretërinë e Napolit?!   Në vitin 1510, disa shtete Europiane, të organizuara dhe të udhëhequra nga Vatikani, ishin duke

Lexo më shumë

Ja si e puthte Ibrahim Rugova Presidentin Zhak Shirak që ndërroi jetë sot (VIDEO)

/

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare ish-Presidenti i Francës Zhak Shirak. Lajmi për vdekjen e tij është njoftuar mëngjesin e sotshëm nga familjarët dhe të afërmit e të ndjerit. Lajmin e dha dhëndrri i tij Frédéric Salat-Baroux. “Ish Presidenti Zhak Shirak vdiq këtë mëngjes pranë familjarëve të tij në mënyrë paqësore”. Shkroi ai. Neogazeta ju

Lexo më shumë