fbpx

Healthy

Mësoni çdo ditë si të jetoni shëndetshëm / neogazeta.com

Vuani nga i ftohti edhe kur është ngrohtë – Zbuloni arsyen pse ndodh kjo gjë

/

Gjatë dimrit, organizmi dhe zemra punojmë dhe shumë për të përballuar të ftohtin. Kjo mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit dhe të sëmurët kronikë Nëse qëndroni gjatë në të ftohtë temperatura trupore mund të bjerë nën 35 gradë celsius dhe me kalimin e kohës organizmi nuk funksionon më siç duhet duke rrezikuar

Lexo më shumë

Rrisni fëmijë kreativë, në vend se t’i bëni robotë ambiciozë

/

Kur përmendet fjala kreativitet, shumica e njerëzve me këtë fjalë e imagjinojnë artin, muzikën, vallëzimin, aktrimin dhe aktivitetet të ngjashme me këto. Sidoqoftë, kreativiteti është blloku ndërtues i shoqërisë ashtu siç e njohim sot dhe brenda vetes e ngërthen secilën fushë të mundshme të cilën ju mund ta imagjinoni. Revista Curiousmindmagazine sjellë disa ide interesante. Po

Lexo më shumë

Bëjeni këtë ushtrim vetëm 2-3 minuta në ditë dhe do të keni trup seksi në të cilin të gjithë do të joshen! (Video)

Filloni me vetëm 20 sekonda në ditë, ndërkaq përfundojeni me disa minuta. Pas këtyre ushtrimeve shikohuni në pasqyrë dhe do të shihni ndryshimet. Poenta është në përshtatjen graduale të qëndrimit, i cili aktivizon komplet të gjithë muskujt e trupit dhe në tërësi transformon trupin brenda një muaji. Sfida zgjat 28 ditë apo katër javë, ndërkaq çdo të dytën ditë

Lexo më shumë

Ushqimin që me çdo kusht duhet ta shmangni para se të flini ose rrezikoni gjumë të keq

Trupit i nevojitet gjumi në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Mungesa e gjumit është gjithmonë gjë e keqe për shëndetin mendor dhe atë fizik, transmeton Telegrafi. Sipas ekspertëve, personat që rregullisht kanë probleme me gjumë janë më të rrezikuar nga obeziteti, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Një nutricionist i njohur ka thënë se duhet

Lexo më shumë

Lironi dhimbjen e kokës dhe stresin brenda 30 sekondave, përmes akupresurës

Akupresura është terapi alternative, e cila origjinën e ka nga mjekësia tradicionale kineze. Kjo terapi parasheh se ekzistojnë disa pika të caktuara në trup, të cilat kur i shtypim i adresohemi një organi të veçantë. Organe të ndryshme të trupit janë të ndërlidhura me këto pika të caktuara me 12 kanale. Prandaj, qëllimi kryesor i kësaj

Lexo më shumë

Përfitimet e shumta shëndetësore që na i mundëson joga

Është dëshmuar shkencërisht përmes praktikantëve në të gjithë botën se disiplina mbi 5 mijë-vjeçare e jogës përmirëson ndjeshëm shëndetin fizik, mendor dhe gjendjen shpirtërore. Paraprakisht duhet të keni parasysh se joga vazhdimisht po është praktikë në rritje, e cila aplikohet nga shumë personalitete të njohura botërore. Joga njihet për relaksimin dhe lehtësimin e mendjes që

Lexo më shumë

Dhjetë dobitë e Agjërimit

Shumë njerëz e shohin agjërimin si obligim fetar por vetëm disa nga i dinë dobitë shëndetësore që ka. Agjërimi është praktikë e mirë, nëse aplikohet në mënyrë të duhur. Ndihmon në eliminimin e toksinave/helmeve nga trupi, redukton sheqerin dhe yndyrën në gjak. Krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë imunitetin. Këtu janë 10

Lexo më shumë