fbpx

Lajme

Lajmet e fundit në kohë reale. Gazeta më e lexuar shqiptare për ata që lexojnë - Neogazeta

Kadri Veseli: Vetëvendosje më ka dërgu njerëz për të qeveri të përbashkët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka zbuluar se Lëvizja Vetëvendosje i ka kërkuar Veselit këto ditë që të formohet një koalicion në mes VV-së dhe PDK-së. “Nuk kanë nevojë të mashtrojnë opinionin për izolim dhe të më çojnë mua njerëz që të bëjmë qeveri të përbashkët”, ka thënë Veseli në një intervistë

Lexo më shumë

Qeveria ashpërson masat e kufizimit të lëvizjes, ministri Vitia prezanton masat e reja

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia gjatë konferencës për medie ka bërë të ditur masat e reja të marra për parandalimin e përhapjes së COVID-19, të cilat do të hyjnë në fuqi të mërkurën e 15 prillit, duke nisur nga ora 06:00. “Morëm vendimin që përfshijnë masat e reja për parandalimin e sëmundjes ngjitëse

Lexo më shumë

Engel propozon t’i vendosen sanksione Serbisë pasi po blen armë nga Rusia

Kongresisti amerikan Eliot Engel i cili është kryesues i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve në qeverinë amerikane, ka deklaruar se SHBA-ja duhet të vendosë sanksione ndaj Serbisë për arsye se kjo e fundit po furnizohet me armatim nga Rusia. Eliot Engel ka thënë se Kongresi amerikan ka miratuar Ligjin e Sprapsjes

Lexo më shumë

Albin Kurti shkon te shpija

Është shkarkuar Kryeministri Albin Kurti dhe Qeveria e deritanishme. Mocionin për mosbesim e nisi LDK dhe me mbështetjen e opozitës kaloi. Me 81 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në natën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti. Albin Kurti drejtoi ekzekutivin e vendit për vetëm

Lexo më shumë

Vjosa Osmani godet Isa Mustafën e Agim Veliun: Jeni shkurtpamës – do të votoj kundër LDK-së

Vjosa Osmani në fjalimin e saj tregoi se do të dalë kundër LDK-së. “Nuk e kam ndryshuar asnjë parim të vetëm, asnjë të vetëm, pavarësisht cmimin që duhet paguar”, ka theksuar Osmani. Ajo tha se e ka paguar çmimin e parimësisë, dhe atë disa herë. Ajo e ka goditur ashpër edhe Agim Veliun. “Ata janë

Lexo më shumë

Albin Kurti nuk kthehet pas, refuzon ofertën e LDK-së që të reflektojë

Burime te gazetës mësojnë se oferta e LDK-së, që Albin Kurti të reflektojë gjatë pauzës së seancës për shkarkimin e tij, është e papranueshme për liderin e VV-së dhe Kryeministrin e Kosovës. Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, në fjalimin e tij në Kuvend ka thënë se kryeministri Albin Kurti, e ka edhe një mundësi që

Lexo më shumë

Ambasadori Kosnett mbështet seancën për rrëzimin e Qeverisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, përmes një shkrimi në Twitter ka mbështetur seancën e nesërme që do të mbajë Kuvendi i Kosovës, për të votuar mocionin e votëbesimit për Qeverinë Kurti. “Jam i kënaqur ta shoh Kuvendin që nesër do ta mbajë seancën e mocionit të votëbesimit”, shkruan Kosnett.

Lexo më shumë

26 raste të reja me COVID-19, rritet në 61 numri i të infektuarve në Kosovë

A research scientist working in his laboratory with a sample or specimen and an image of the Wuhan Coronavirus displayed on a computer screen.

Instituti i Shëndetësisë Publike ka bëtë të ditur se sot janë shënuar 26 raste të reja të personave të infektuar me coronavirus në Kosovës. Nga 26 rastet e konfirmuara të gjitha janë kontakte të gjurmuara të rasteve pozitive (familjarë dhe kontakte të ngushta), të detektuara përmes hulumtimit aktiv epidemiologjik. Prej tyre 14 raste janë nga

Lexo më shumë

Mustafa: Më vjen ta gjykoj veten për gabimin që e bëra kur e mbështeta VV’në

Isa Mustafa, ka thënë se i vjen ta gjykoj veten për gabimin që ka bërë duke e mbështetur VV’në, sipas tij, zyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosjes s’kanë asnjë përgjegjësi për pozitat që mbajnë por vetëm bëjnë propagandë. Postimi i plotë i Isa Mustafa Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe

Lexo më shumë

Albin Kurti ka thyer marrëveshjen – Ky është teksti i marrëveshjes LVV – LDK

Sipas marrëveshjes së nënshkruar mes LVV-së e LDK-së për formim të koalicionit qeverisës, kryeministri nuk mund t’i shkarkojë ministrat pa u konsultuar me kryetarin e partisë në koalicion. Rrjedhimisht, sipas kësaj marrëveshjeje, Kurti nuk mund të shkarkojë ministra pa folur me Isa Mustafën. Kryeministri Kurti e shkarkoi njëriun e dytë të LDK-së, Agim Veliu, nga

Lexo më shumë