fbpx

Prishtina Lokal

Nisma e LDK-së, drejt dështimit

/

Iniciativa e LDK-së për t’i mbledhur të gjitha partitë politike në një tryezë të përbashkët, nga e cila do të gjendej një formulë për dalje nga kriza dhe do të caktohej një datë për zgjedhje të parakohshme, po shkon drejt dështimit Kjo pasi asnjë nga partitë politike deri më tash nuk i ka dalë në

Lexo më shumë

Kadri Veseli përplaset me homologen serbe për arrestimin e Gjuriqit

/

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Maja Gojkoviq janë përplasur me deklarata në Lublanë të Sllovenisë për rastin e arrestimit dhe deportimit të Marko Gjuriqit i cili u fut ilegalisht në Kosovë. Kryetarja e Parlamentit serb e shfrytëzoi fjalën e saj në punimet e Sesionit të Pestë Plenar

Lexo më shumë

Avdullah Hoti flet si lider i LDK’së

/

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, edhe një herë ka thënë se koalicioni qeverisë e ka humbur shumicën e Kuvendit të Kosovës. Hoti, përmes një shkrimi të adresuar në faqen e tij zyrtare në Facebook, ka thënë se ky koalicion nuk ka legjitimitet. “Situata e re e krijuar në vend, me humbjen e

Lexo më shumë

Ismet Beqiri i përgjigjet Gazmend Muhaxherit – Gazi vec aspirant se vendimin e merr tjetërkush

/

Në mbledhjen e rregullt javore që LDK-ja mban të premteve sekretari Ismet Beqiri fillimisht ka njoftuar për gjendjen shëndetësore të kryetarit Isa Mustafa, i cili për tre muaj gjendej në shërim në Gjermani. Beqiri tha se kthimi i Mustafës është lajm i mirë për LDK-në, familjen e tij dhe të gjithë Kosovën. Ai gjithashtu foli

Lexo më shumë

Hashim Thaçi realizon një takim të rrallë në Uashington

/

Për dallim prej disa javëve më parë, kur doli jashtë vendit e s’takoi ndonjë udhëheqës të rëndësishëm botëror në Zvicër, në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror, këtë javë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shënuar pak përparim. Numri një i vendit, i cili është bërë gjithnjë e më i izoluar në skenën ndërkombëtare, ka arritur

Lexo më shumë

Kroacia ‘tani mban në grusht të gjitha shtetet e Ballkanit’

/

Mediat në rajon, duke analizuar rekomandimet e Komisionit të Evropës për shtetet e Ballkanit Perëndimor, vlerësuan se Kroacia tani mban në grusht të gjithë fqinjët, të cilët dëshirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian dhe atë për shkak të kufijve. Atë që mediat kroate e nënvizuan si tejet të rëndësishme në strategjinë e unionit për Ballkanin

Lexo më shumë

Ish-Presidentja Jahjaga së shpejti “single”

//

Ish –shefja e shtetit shumë shpejt do të jetë “single”, pasi ajo po shkon drejt divorcit me bashkëshortin e saj . Nuk është hera e parë që flitet për jetën e tyre private. Atifete Jahjaga dhe Astrit Kuçi ishin bërë lajm menjëherë pasi Jahjaga ishte votuar në postin më të lartë të shtetit në vitin

Lexo më shumë

Shpend Ahmeti nuk tregon cilin krah mbështet në Vetëvendosje

/

Kryetari i Prishtinës është pyetur edhe lidhur me pozicionimin e tij brenda Lëvizjes Vetëvendosje, përkatësisht rreshtimin e tij, tash kur ka dy taborë, por ai ka refuzuar të përgjigjet Shtatorja e Ismaj Qemalit do të sillet në Prishtinë, ndërsa ajo e Hasan Prishtinës do të çohet në Vlorë, kanë thënë pas takimit kryetari i Prishtinës,

Lexo më shumë

Qeveria: Gjatë këtij viti Kosova e fiton statusin kandidat dhe liberalizimin e vizave

/

Sipas kësaj deklarate, Kosova ka një varg arritjesh të cilat do të duhej të njihen dhe pranohen nga Bashkimi Evropian. “Megjithëkëtë, duhet theksuar përkushtimin e qartë të Kosovës për implementim efikas të MSA-së, seriozitet në forcimin e sundimin të ligjit dhe institucioneve përkatëse, dhe fqinjësi të mirë. Viti 2018 do të duhej të jetë viti

Lexo më shumë