fbpx

Duhet një marrëveshje Kosovë-Serbi për t’i dhënë impuls rajonit

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Drejtori i Përgjithshëm për negociatat e anëtarësimit dhe fqinjësisë në kuadër të Komisionit Evropian, Christian Danielsson, ka thënë se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet sa më shpejtë që është e mundur, pasi sipas tij vetëm në këtë mënyrë do t’i jepej një impuls i ri zhvillimeve në rajon.

Danielsson potencon që shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë në rrugën drejt integrimit në Bashkim Evropian, derisa në BE po zhvillohen diskutime për reformimin e politikave të zgjerimit, shkruan tanjug.

Sipas tij përveç plotësimit të reformave, është e nevojshme që të arrihet sa më shpejtë të jetë e mundur edhe një zgjidhje finale në dialogun Kosovë-Serbi.

“Përveç zbatimit të reformave që është thelbësorë për rajonin, është e nevojshme që të gjendet një zgjidhje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit sa më shpejtë që është e mundur. Kjo do t’i jepte energjinë e nevojshme Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Danielssson.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Kosova në testin PISA: përsëri rezultat katastrofal

Default thumbnail
Tjetra

Nënkryetari i LDK-së: VV-së s’i takon edhe Presidenti, s’nënshtrohemi në koalicion

TË FUNDIT NGA RUBRIKA