fbpx

Gazeta zvicerane Blick: 10 fakte për Kosovën

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Shumë gazeta perëndimore jo rrallëherë shkruajnë për Kosovën, bukuritë e saj, ushqimin tradicional e shumë karakteristika të tjera.

Këtë herë, e përditshmja zvicerane Blick ka shkruar rreth Kosovës duke përmendur 10 fakte interesante përfshirë këngëtaret shqiptare nëpër botë.

Shteti më i ri i kontinentit të Evropës ka lënë pas një luftë të përgjakshme.

Kosovarët janë krenarë mbi atdheun e tyre dhe tepër mikpritës me turistët e paktë.

Kosova të ofron një sharm të veçantë.

Kush kërkon diçka aventurë, edhe këtë ta ofron Kosova.

Si fakt i parë përmendet këngëtarja e njohur shqiptare, Rita Ora.

Gjithashtu, Ujëvara e Mirushes që është një ndër peizazhet më spektakulare dhe të egra të Kosovës – në këtë pjesë të kanionit janë 16 ujëvara me 13 liqene të vogla që e përbëjnë pjesën më atraktive të kanionit.

Fshati Artanë (Novobordë) që ka “Rrënojat e shekullit të XIII si në “Game of Thrones”.

Kafejanë Kosovë, që është më e mirë se në Itali.

“Askund nuk mund të shijosh më me dashuri kafenë e zezë si në vendin e vogël ballkanik”, shkruan Blick, përcjell Telegrafi.

Ngjitja në majën e malit më të gjatë në botë Everest, të kosovares Uta Ibrahimi (34) dhe Teatri Kombëtar i Kosovës që është ndërtuar në 1946.

Gjithashtu Brezovicën, si vend mjaft i bukur.

Më tej, shkruan edhe për integrimin e Kosovës

“Kosova dhe BE kanë një histori të pafat. Kosova kërkon që sa më shpejt të jetë e mundur të anëtarësohet në BE, por ajo nuk është njohur nga 5 prej 28 shteteve të BE.

Eulex mundohet të ndihmojë strukturat kosovare për ndërtimin e shtetit ligjor – së bashku me Bellorusinë.

Kosova është vendi i vetëm që ka nevojë për vizë për të udhëtuar në BE,” shkruan “Blick”.

Përmendet Peja, që ka pranë manastirin e Deçanit dhe xhaminë e Bajraklive.

Pista e skijimit në Brezovicë” mbi 2000 metra e lartë, disa sosh duheshin të shërbenin si ndihmëse për lojërat olimpike Sarajevë 1984.

Në fund “Gjeravica, maja më e lartë e Kosovës.

“Me 2566 metra lartësi mbi detare, Gjeravica është maja më e lartë e Kosovës.

Pasi me matjet e fundit “Maja e Njerit” është për dy metra më e gjatë 2568m.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Lirohet pjesëtari i FSK-së i arrestuar nga Serbia

Tjetra

Ministrja Reshitaj: Profesori im më ka vjedhë punimin shkencor

TË FUNDIT NGA RUBRIKA