fbpx

Gazetari i njohur Tim Judah flet për mesazhin e takimit Thaçi-Putin; Rusia po e përdor ndryshimin e kufijve për qëllimet e veta

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Gazetari britanik Tim Judah tha se Rusia do të përfitonte shumë nëse rezultati i negociatave Beograd-Prishtinë do të ishte njohja e Kosovës dhe shkëmbimi i territoreve.

“Rusia mund të përdorë këtë precedent në një përpjekje për të siguruar marrëveshje të ngjashme për territoret shkëputëse nën kontrollin e saj në Moldavi-Transnistria dhe Gjeorgji-Osetia e Jugut dhe Abkhazia”, ka thënë Judah për agjencinë Beta.

Duke komentuar takimin Putin-Thaçi gjatë kremtimit të 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore të dielën në Paris, Judah kujton se “në vitin 2014, kur Rusia e mori Krimenë, Putini e përmendi Kosovën si precedent”. “Pra, është logjike që në të ardhmen Kosova të përdoret për përfitim rus”, shtoi ai.

Judah vlerësoi se takimi mes Thaçit dhe Putinit në Paris ishte një shenjë se Rusia do të mbështeste idenë e shkëmbimit të territoreve.

“Putini tha se do të mbështeste gjithçka që Serbia dhe Kosova kanë rënë dakord … Nëse do të ishte kundër, unë do ta thosha atë qartë, si kancelarja gjermane Angela Merkel, por ai tha se do të mbështeste çfarëdo marrëveshje që arrijnë Prishtina dhe Beogradi, dhe ky është thelbi i asaj që po diskutohet tani “, tha Judah.

Sipas vlerësimit të analistit britanik, mesazhi i dërguar nga takimi Putin-Thaçi për presidentin serb Aleksandar Vuçiq është:”Vazhdo”.

Për Putinin, shtoi ai, ka kuptim të plotë për të mbështetur ndryshimin e kufijve në rastin e Kosovës, veçanërisht pasi Rusia e ka njohur Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë dhe tani ka një problem me Ukrainën.

“Nëse dikush mund të pranojë një ndryshim në kufij, do të ishte rruga për Putin dhe një mënyrë që Rusia të legalizojë konfiskimin e territorit nga shtetet fqinje”, tha Judah, duke shtuar se nuk beson se gjërat do të shkojnë sipas Putinit.

Ai shtoi se nuk duhet të harrohet se Putini përkujdeset për interesat e tij dhe jo për interesat e Serbisë.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Reagon Vuçiq pas takimit Thaçi-Putin; është sikur unë ta takoj Trumpin

Tjetra

Thaçi nuk e takon Haradinajn pasi kthehet nga Brukseli e Parisi, Kryeministri flet për vizat, qeveria i'a rrit buxhetin Presidencës

TË FUNDIT NGA RUBRIKA