fbpx

Haki Abazi konfirmon se VV do të bëjë koalicion me Listën Serbe

Facebook
Shperndarje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh i nominuar për zëvendëskryeministër, Haki Abazi, në një intervistë për EO ka bërë të ditur se Lista Serbe do të jetë pjesë e Qeverisë Kurti.

Abazi ka përsëritur qëndrimin e VV-së në lidhje me pozitën e kryeparlamentarit të cilën e po e konsideron si të pakthyeshëm.

Ai mendon se kjo pozitë nuk do të jetë pengesë për formimin e koalicionit me LDK-në.

‘’Është një vendim që ka marrë parlamenti për të cilin kanë votuar 75 deputetët e Parlamentit të Kosovës. Është vendimi i parë që është marrë, nuk është e lehtë që të kthehet ky vendim që të bëhet pjesë e marrëveshjes politike, dhe kjo është arsyeja e vetme që jemi këtu ku jemi. Mirëpo mendoj që deri në afatin kushtetues të krijimit të Qeverisë kjo nuk do të jetë problematika e arritjes së marrëveshjes me LDK-në dhe është një çështje për të cilën mund të diskutohet për të tejkaluar problemet dhe pengesat që janë në proces’’.

Lajmi paraprak

Vetëvendosje vazhdon të tallet me LDK-në ndërkohë vetëm Vjosa i përkrahë

Lajmi tjetër

Haziri: Ose me VV’në ose në opozitë, s’ka opsione tjera

MË TË FUNDIT nga KATEGORIA