Haradinaj i emocionuar njofton dorëheqjen – javën e ardhshme do të udhëtojë për Hagë

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e tij si kryeministër i Kosovës.

Para mediave ai ka thënë se arsyeja e dorëheqjes është se ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale për intervistim si i dyshuar.

Haradinaj është shfaqur i emocionuar teksa ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të udhëtojë për në Gjykatën Speciale.

Ai ka thënë se në Gjykatën Speciale do të paraqitet si qytetar i thjeshtë dhe jo si kryeministër.

“Nderi i Kryeministrit dhe Shtetit duhet të ruhet dhe unë nuk e poshtëroj asnjëherë. Në Hagë si Ramush Haradinaj do t’i dal përball shpifësve, ashtu si e kërkon nderi i luftëtarit shqiptar. Pastërtia ime dhe e luftës së UÇK-së, e konfirmuar nga dy aktgjykime nuk mund të njolloset nga askush dhe asnjëherë”, ka thënë Haradinaj, transmeton Telegrafi.

Është hera e dytë që Ramush Haradinaj jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit.

Në vitin 2005 ai kishte dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit pasi që i ishte ngritur aktakuzë për krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës.

Haradinaj jep dorëheqje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Ramush Haradinaj jep dorëheqje të parevokueshme – shkak ftesa e Gjykatës SpecialeFjalimi i plotë i Kryeministrit ⬇

Publiée par Telegrafi.com sur Vendredi 19 juillet 2019

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com