fbpx

KQZ shpall rezultatet përfundimtare – fituese Lëvizja Vetëvendosje me 26,1 për qind

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë sot shpalljen e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të mbajtura më 6 tetor.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë se shpallja e këtyre rezultateve vjen pas përfundimit të gjitha procedurave në vendvotimeve dhe QNR.

Daka ka thënë se janë rinumëruar rreth 850 vendvotimeve.

“Sot poashtu shpallim rezultatet përfundimtare pasi që Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa dhe Gjykata Supreme nuk kanë pasur ndonjë çështje për të shqyrtuar”, ka thënë Daka.

Ajo ka thënë se pjesëmarrja e qytetarëve në zgjedhjet e 6 tetorit ishte 44,72%.

Daka ka thënë se nga rezultatet përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 220 mijë e 811 vota apo 26,159%, LDK 206 mijë e 458 vota apo 23,458%, PDK ka 178 mijë e 645 vota apo 21.163%, AAK-PSD koalicioni 100% Kosovë ka 96 mijë e 883 vota apo 11, 477%, Lista Serbe 57 mijë e 15 vota apo 6.754%, Nisma-AKR-PD 42 mijë e 72 vota apo 4.984%.

Daka ka thënë se nga ky moment fillon afati 24 orësh për ankesa nga subjektet dhe kandidatët për deputet.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Kurti: Lista Serbe do të shkoj në opozitë

Tjetra

Zhgënjimet e PSD me rezultatin zgjedhor – Dardan Sejdiu largohet nga strukturat partiake

TË FUNDIT NGA RUBRIKA