fbpx

Lajm jo i mirë, më pak pasaporta zvicerane për të huajt

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Lajm jo i mirë, më pak pasaporta zvicerane për të huajt

Natyralizimet e zakonshme (-31,5 për qind), dhe natyralizimet e lehtësuara (-26,6 për qind) kanë shënuar rënie në tre muajt e parë të këtij viti a, siç bëjnë të ditur statistikat për të huaj të Sekretariatit Shtetëror për Migrim (SEM), shkruan albinfo.ch.

Sidomos rënia ishte e theksuar në mesin e italianëve (-51.1 për qind) dhe portugezëve (-48.3 për qind). Por edhe në mesin e francezëve (-34.2 për qind), spanjollët (-29.6 për qind).  Dëshira për shtetësinë zvicerane ishte më pak e theksuar sesa një vit më parë.

Deri më tani, ekspertët në Sekretariatit Shtetëror për Migrim nuk kanë dhënë ende një “shpjegim të saktë” për këto lëvizje. Megjithatë, ata supozojnë se kjo lëvizje është e përkohshme dhe nuk korrespondon me një prirje të përgjithshme. Sidoqoftë, numri i kërkesave është rritur ndjeshëm përsëri këtë vit.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Policia jep detajet e fundit lidhur me aksidentin e dy policëve, që ranë në lumin Lepenc

Tjetra

Veseli: Jemi me familjet e policëve të aksidentuar në çastet e pritjes në ankth

TË FUNDIT NGA RUBRIKA