fbpx

Luftojeni depresionin me keto ushqime

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Depresioni dhe ankthi mund të shkaktohen nga shumë faktor duke filluar nga gjenetika deri tek mënyra juaj e jetesës.

Edhe pse nuk mundeni ta kuroni gjithmonë depresionin, ju mund të bëni disa ndryshime në jetën tuaj për ta luftuar atë, shkruan lifehack, transmeton Klan Kosova.

Ushqimi është shumë i rëndësishëm në këtë aspekt, ju duhet të hani ushqime që janë të mira për trupin dhe mendjen tuaj.

1.Drithërat janë të mira për disponimin tuaj
2.Çokollata e zezë lufton depresionin
3.Dredhëzat ju sjellin gëzim
4.Arrat janë shumë të rëndësishme për gjithë trupin tuaj
5.Salmon rrit fuqinë e trurit
6.Sallata e gjelbër lufton ankthin dhe depresionin
7.Farërat hani për të pasur gjumë të mirë
8.Fasulja jua lehtëson gjendjen shpirtërore
9.Avokado rritë aftësinë e të menduarit
10.Këpurdhat: Ushqim i jashtëzakonshëm për trurin tuaj

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Vetëvendosja shkeli Ligjin për Zgjedhjet dhe Kodin Penal (Fakte)

Tjetra

Gani Dreshaj: Haki Rugova i ka ‘la duart’ nga Istogu, unë jam fitues

TË FUNDIT NGA RUBRIKA