fbpx

Mogherini: Kosova të tërheq taksën, nuk pranojmë ndarje etnike

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Shefja për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini i ka bërë sërish thirrje Qeverisë së Kosovës që të tërheq taksën prej 100% për produktet nga Serbia dhe Bosnja.

Ajo ka thënë se kjo taksë paraqet vështirësi sa i përket procesit të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

Duke folur rreth dialogut, Mogherini përmendi edhe çështjen e ndryshimit të kufijve ku theksoi se nuk mund të ketë ndarje të vendeve në baza etnike.

” Ajo çfarë është relevante për BE-në, dhe çfarë ishte e qartë që nga fillimi, rezultatet që do t’i përshëndesnim, do të ishin rezultatet që i adresojnë dhe trajtojnë të gjitha çështjet sa i përket normalizimit të marrëdhënieve, në kuptimin që të respektohen ligjet ndërkombëtare të BE-së, dhe më lejoni në mënyrë specifike të theksoj të mos ketë ndarje etnike në mes vendeve, dhe që edhe në të ardhmen të mos ketë tendencë për zhvillimin e bisedimeve në vija etnike”, ka thënë Mogherini, transmeton Telegrafi.

Mogherini theksoi se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë gjithëpërfshirëse , që do të zgjidhte të gjitha çështjet sa i përket normalizimit të marrëdhënieve, të gjitha pa përjashtime.

Mogherini porositi të dyja vendet se është “në përgjegjësinë e tyre e ardhmja e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve”.

“Ne atyre iu ofrojmë ndihmë, hapësirë dhe këshilla, por është në anën e tyre të përcaktojnë shpejtësinë dhe rezultatin e dialogut” ka thënë Mogherini.

Këto deklarata ajo i bëri pas takimit të sotëm të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian. Shefat e diplomacisë se vendeve anëtare të BE-së, diskutuan për situatën në Ballkanin Perëndimor, por pjesën më të madhe të kohës biseduan për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së kanë konkluduar se dialogu midis Prishtinës dhe Beogradit është i bllokuar, konfirmoi pas takimit, ministrja e Jashtme e Kroacisë, Marija Pejçinoviq Buriq.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Qeveria do të ndajë shtesa të pagës për prokurorët special që luftojnë korrupsionin

Tjetra

Kadri Veseli nderon ushtarët amerikanë të vrarë nëpër botë

TË FUNDIT NGA RUBRIKA