fbpx

Ndërron jetë bashkëthemeluesi i Microsoft-it

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

 

Paul Allen, i cili bashkëthemeloi Microsoft-in, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare nga komplikimet e limfomës jo-Hodgkin. Ai kishte zbuluar rikthimin e sëmundjes vetëm dy javë më parë, pasi më parë u trajtua për të në vitin 2009. Ai kishte thënë se ai dhe mjekët ishin “optimistë” rreth trajtimit të saj.

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates, u shpreh: “Unë jam i hidhëruar nga vdekja e një prej miqve më të vjetër dhe më të dashur… Kompjuteri nuk do të kishte ekzistuar pa të”.

Në një deklaratë që konfirmonte vdekjen e tij të hënën pasdite, motra e tij Jody e përshkroi biznesmenin si një “individ të shquar në çdo nivel”.

Biznesmeni e krijoi pasurinë e tij së bashku me mikun e shkollës Bill Gates, pasi bashkëthemeluan gjigantin e teknologjisë Microsoft, në vitin 1975./Top Channel

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Ky gjest i Trump ndaj gruas së tij është bërë hit në internet

Tjetra

Pagat e mësuesve: Zvicra në vendin e dytë në botë

TË FUNDIT NGA RUBRIKA