Personazhet dhe mediat shqiptare qe kan përfituar një milion euro nga Greqia!

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Këto çeqe janë firmosur nga Niko Kotzias, tashmë i dorëhequr. Një milion euro mendohet të jetë dëmi që ministria e Jashtme Greke ka shkaktuar pas kontrollit të kryer.

Ja ku shkuan paratë e taksapaguesve grekë të shpërndara nga ish-ministri i Jashtëm Kotzias në Republikën e Shqipërisë!

Në këtë listë vihen re midis emrash gazetarë të njohur, pronarë portalesh, politikanë, ish-ministra, analistë, personazhe qytetesh të panjohur, por që shërbenin për interesat e dirigjuar nga mendja e ish-ministrit Kotzias, pa direktivat e shtetit grek, por cilët janë ata, ja emrat e personazheve publik në shtetin fqinj Shqipëri.

Kjo është lista me emra:

Qamil Lirza, pedagog në universitet ka përfituar gjithsej 63.000 Euro.
Olta Gixhari, aktore 12.000 Euro
Shpetim Idrizi, Kryetar i partisë kryesore çame në Shqipëri 340.000 Euro
Dashamir Tahiri, ish-deputet i partisë të çameve ka përfituar 25.000 Euro.
Eni Vasili, gazetare ka përfituar 20.000 Euro.
Mustafa Nano, gazetar ka përfituar 30.000 Euro.
Artur Zheji, Kosta Braka, Henri Cili, Artan Hoxha, Alfred Cako, Mentor Nazarko, Ardit Gjebrea, Ervin Salianji, Noizy, Rudina Magjistari, Anila Basha, Sonila Meço dhe shumë të tjerë përbejnë pjesën tjetër të parave prej 1 milion Euro të shpërndara dhe shpërdoruara me urdhër të ish-ministrit Kotzias.

Por përse Kotzias ka dhuruar keto para?

Gazetaret e këtij lajmi E.Tofinou dhe H.Jakopoulos të gazetës Eleftheri Ora, kanë intervistuar politologun grek Nikiforos Diamanduros.

Ai tha se:

Nuk është hera e parë që një shtet paguan para të shpërndara në ketë menyrë, e kanë bërë parardhesit e Kotzias, e kanë berë shtete të tjera do e bejnë përsëri, është një lojë e shërbimeve të huaja që e bëjne vazhdimisht në shtete rivale ose mike por Kotziaz “u kap” prandaj përben lajm. C’mund te na thoni me teper profesor pyet Gazetarja e Elftheri ora E.Tofinou.

Parate e shtetit Grek kane filluar te futen ne Shqipëri që pas luftës së Kosovës, pasi shërbimet e fshehta Greke zbuluan se ata qe mbeshteten Shqiptaret ne ate lufte po pergatiteshin me zbulimin e personazheve ushtarake, pjesmarrës në atë luftë qe me vonë u perdorën dhe po perdoren si politikane si ne Kosove, Maqedoni dhe Shqiperi. Frika se keto grupe te financuar nga qeveri te ndryshme mund te krijonin edhe Ushtri per te kerkuar territor ne dem te Greqisë, pershembull Çamet, ketu ka fill edhe ajo qe ne sot njohim si shteti i Camerise dhe fillesat i ka me ushtrine Clirimtare te Camerise e cila u ideua pikërisht që në vitin 1999 dhe u shfaq për herë të parë në vitin 2005 nën udhehqjen e Festim Lato, i cili është sot President i Çamerise, Hisen Berisha, kryetar Balli Kombetar, Mirsad Ndrecaj i vrarë gjatë luftimeve me ushtrine Maqedonase te Veriut ne ate qe njihet si Incidenti i Kumanoves.

Beg Rizaj, gjithashtu i vrare ne te njejten menyre si Ndrecaj pasi ishin pjesemarres sebashku. Baza e kesaj ushtrie ishte Bestrova ne Vlore. Pra kush i financoi keta qe ne 2005? Festim Lato ishte ne Holand cfare e solli shqiperi, po lobi Hebre a ka ndikuar, disa thonë CIA mbase Mosad, pra jane paguar para dhe Greqia bëri te njejtën gjë si kundershti per kete organizim, financoi ngjitjen ne karrierë te Shpetim Idrizit, duke nderhyrë tek Fatos Nano, qe ky te behej Drejtor Doganash, qe me anë të korrupsionit të bënte para per te marre ne kontroll partinë e çamëve, që mos të mbështesnin këtë Ushtri dhe ja arriten na shpëtuan nga nje kercenim, qe nuk lejuan Festim Lato dhe te tjere te hapnin konfliktin me ne duke e shpallur ate armik. Pra ne ate beteje e fituam, por tani situata eshte shume e njejtë, zoti Kotzias ka bere te pamunduren qe Shtetit te Çamerise ti bëhet bllokadë mediatike në Shqiperi, por nuk e di për se ka paguar aktorë (qesh).”

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com