Presidenca: Ekipi Negociator i gatshëm të respektoj kërkesën e SHBA-ve për pezullim të taksës dhe rifillim të dialogut

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pasur një takim të përbashkët me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Erath, drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA-së, Brad Berkley, si dhe me Ekipin Negociator të Kosovës, përkatësisht me zëvendëskryeministrat Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj, Enver Hoxhaj, Dardan Gashi dhe me kryetarin e PSD-së, Shpend Ahmeti.

Përmes një njoftimi për media nga zyra e Presidentit, thuhet se në këtë takim është biseduar për procesin e dialogut përfundimtar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për përgatitjet e këtij procesi dhe tejkalimin e pengesave aktuale, duke përfshirë këshillat e SHBA-së për domosdoshmërinë e suspendimit të përkohshëm të taksës dhe rifillimin e dialogut, si dhe për shtimin e përpjekjeve për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse.

“Ishte konstatim i përbashkët se marrëveshja duhet të jetë përfundimtare me njohje reciproke. Po ashtu, presidenti Thaçi edhe në takimin e sotëm ka ripërsëritur qëndrimin se me asnjë kusht dhe në asnjë rrethanë, Republika e Kosovës nuk do t’i rrezikojë marrëdhëniet ndërshtetërore dhe miqësinë speciale me SHBA-në.

Të gjithë anëtarët e Ekipit Negociator kanë shprehur shqetësimin për veprimet agresive të Beogradit, por në të njëjtën kohë kanë shprehur edhe gatishmërinë e tyre për respektimin e këshillës së SHBA-së për suspendimin e taksës dhe rifillimin e dialogut në Bruksel”, thuhet në njoftim.

Sipas këtij njoftimi në takim nuk kanë qenë të pranishëm kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentari Kadri Veseli.

Ndryshe, Telegrafi më herët ka raportuar për mbajtjen e këtij takimi i cili ka zgjatur rreth 3 orë, dhe i cili është zhvilluar në zyrën e presidentit Thaçi. 

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com