fbpx

Shpërndarja e ulëseve në Kuvendin e Kosovës sipas partive politike

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë sot shpalljen e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të mbajtura më 6 tetor.

Nga rezultatet Lëvizja Vetëvendosje ka dalë e para me 26.159% apo 220 mijë e 811 vota.

E sipas këtyre rezultateve, Valdete Daka ka theksuar se ndarja e ulëseve në Kuvendin e Kosovës do të jetë kështu: LVV 32 deputet, LDK 29, PDK 25 , AAK-PSD 14, Lista Serbe 10 deputetë, VAKAT 2, KDTP 2, Partia Liberale Egjiptiane 1, Nova Demokratska Stranka 1, Partia e Ashkalinjëve për Integrim 1, Inciativa e Re Demokratike e Kosovës 1, Jedinstvena Goranska Partia 1 dhe Partia Rome e Bashkuar e Kosovës 1.

Kujtojmë se NISMA-AKR-PD nuk kanë arritur ta kalojnë pragun zgjedhor dhe do të jenë jashtë Kuvendit në këtë legjislaturë.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Ky është numri i votave që kanë marrë kandidatët për kryeministër

Tjetra

Gazmend Muhaxheri: Isa Mustafa do të ishte Presidenti më i mirë që ka pasur Kosova

TË FUNDIT NGA RUBRIKA