Simiq: Nuk kthehemi në qeveri, ja çfarë bëjmë pas 20 prillit

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Igor Simiq, deputet dhe zëdhënës i Listës Serbe ka bërë të ditur se të paktën për momentin, partia e tij nuk po e mendon kthimin në qeveri.

Ai ka bërë të ditur për RTS se rikthimi në ekzekutiv aktualisht nuk është në agjendën e Listës Serbe.

Ne këtu punojmë vetëm për interesat e serbëve. Kthimi në qeveri në këto momente, nuk është në agjendën tonë

tha Simiq, transmeton lajmi.net

Deputeti serb gjithashtu foli edhe për krijimin e Asociacionit.

Ai tha se varësisht nga zhvillimet deri më 20 prill, ata do të mblidhen dhe do të diskutojnë se si të veprojnë më tutje.

Është e vështirë të pritet ndonjë përparim, por unë shpresoj që Vuçiq të përfitoj nga besueshmëria me ndërkombëtarët, dhe në këto dhjetë ditë ta rritë presionin, për t’u zbatuar marrëveshja e Brukselit

tha deputeti serb.

Ai ka thënë se e ka vështirë ta besojë afatin 4 mujor që BE-ja ia ka dhënë Kosovës për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com