fbpx

Soros braktis vendlindjen pas fitores së Orban në Hungari

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Për kreun e qeverisë hungareze, George Soros është armiku kryesor i shtetit hungarez. Tani miliarderi me origjinë hungareze vendos të largohet nga Budapesti e të vijë në Berlin
Berlin Eröffnung Europäische Roma Institut für Kunst und Kultur (Getty Images/S. Gallup)

Shoqëria e Hapur e fondacionit Soros do të mbyllë zyrat e saj në Budapest dhe pritet të hapë një degë të re në Berlin. Kjo pritet të realizohet në verë bën të ditur gazeta austriake, “Die Presse”.

Kryeministri hungarez, Viktor Orban e bën përgjegjës miliarderin George Soros për një plan të organizuar për infiltrimin në Evropë të emigrantëve myslimanë nga Afrika dhe Lindja e Afërt. Institucionet, që miliarderi financon, ndër to Universiteti Qendror Evropian në Budapest, sipas Orban, janë vetëm një mjet për të arritur këtë qëllim. Prova për këto akuza Orban nuk ka sjellë.

Në verën e vitit 2017 në të gjithë Hungarinë gjeje pllakate “Stop Soros” me paralajmërime nga 87 vjeçari. Një ligj përkatës me emrin “Stop Soros” me gjasë do t’ua bëjë më të vështirë punën organizatave joqeveritare në Hungari. Kjo fushatë ndeshi në kritika ndërkombëtare, sepse mban një shije antisemitiste, sepse Orban e prezanton Sorosin si simbol të “elitës botërore” dhe spekulant “pa atdhe”.

Soros, një i mbijetuar i Holokaustit e ka vënë pasurinë me biznesin në bursa. Prej disa dekadash ai mbështet iniciativa dhe organizata që angazhohen për të drejtat e njeriut dhe demokracinë.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Milaim Zeka tregon se si ka shkuar në masazh me Ilir Dedën (Video)

Tjetra

Ekskluzive: Presidenti Thaçi çon në AKI Shpend Maxhunin

TË FUNDIT NGA RUBRIKA