fbpx

amerika

Avdullah Hoti takon Richard Grenell, kërkon vëmendje dhe ndihmë nga SHBA-të

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti gjatë Konferencës ne Mynih, ka bërë të ditur se ka takuar të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka thënë se me ambasadorin Grenell dhe zyrtarët e tjerë kanë diskutuar për proceset e rëndësishme me të cilat duhet të merret Qeveria e re e Kosovës. Hoti thotë

Lexo më shumë

Vjosa Osmani në Shtëpinë e Bardhë, çfarë mesazhi po çon Amerika?

Fituesi i zgjedhjeve në Kosovë është Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje e cila ka nisur tashmë bisedat për koalicion me LDK’në edhe pse rezultati nuk është certifikuar ende. Por, të martën kandidatja e LDK’së për Kryeministre Vjosa Osmani ka bërë paraqitje befasuese në Shtëpinë e Bardhë ku është pritur nga zyrtarë të Këshillit për Siguri

Lexo më shumë

Amerika po planifikon anëtarësimin e Kosovës në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Shtetet e Bashkuara po përpiqen të rishikojnë Marrëveshjen e Brukselit, në pjesën që ka të bëjë me Asociacionin e Komunave Serbe. Sipas tij, në këtë mënyrë, SHBA po përpiqet të anëtarësojnë Kosovën në NATO dhe ta mbajë bazën e saj ushtarake ‘Bondsteel’. Kryediplomati rus, siç raportojnë mediat

Lexo më shumë

Ambasadori Philip Kosnett fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e blerjes së votave, frikësimit ose shkeljeve tjera

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë Philip Kosnett, ka thënë se monitorimi i zgjedhjeve siguron ato të jenë të lira. Ai u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që nëse shohin rast të blerjeve të votave, frikësime apo edhe shkelje tjera, t’i raportojnë. “Zgjedhjet e lira dhe të ndershme varen nga individë, si nga organizatat. Monitorimi

Lexo më shumë

Shpend Ahmeti tregoi se pse Ramush Haradinaj ishte në Amerikë e jo në fushatë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, dje ka hapur fushatën në Suharekë, por ndryshe nga hapja e fushatave të partive tjera, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj nuk morri pjesë në tubim. Kjo ngase, Haradinaj ka qëndruar në SHBA-ë ku ka takuar zyrtarë të lartë amerikanë, siç ishte takimi me Matthew Palmer, i dërguari i posaçëm për

Lexo më shumë

Hashim Thaçi tregon se çfarë diskutoi me presidentin Donald Trump, tha se e ka ftuar ta vizitojë Kosovën

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë detaje të tjera rreth takimit të tij që pati së fundi me presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Thaçi ka thënë se Kosova është e bekuar që ka mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe këtë ai thotë se e konfirmoi edhe për të ardhmen Presidenti

Lexo më shumë

Vuçiq: Amerika pret që ta njohim Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Amerika pret nga vendi i tij që ta njohë Pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë për Televizionin Pink ai ka theksuar se ambasadori i deritanishëm amerikan në Beograd, Kyle Scott ka luftuar për një marrëdhënie më të mirë me Serbinë, dhe e falënderoi për mandatin e tij. “Përparim

Lexo më shumë

Trump e shkarkon nga Shtëpia e Bardhë armikun numër 1 të Kosovës

Presidenti amerikan, Donald Trump, sapo ka njoftuar se e ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare, John Bolton, transmeton Neogazeta. Është lënë të nënkuptohet se shkak për shkarkim ishin mospajtimet e shumta që Presidenti amerikan kishte me të. Trump njoftimin e ka bërë përmes një postimi në Twitter, ku ka thënë se

Lexo më shumë

Philip Kosnett, politikanëve të Kosovës: Është gjithmonë koha e duhur, për të bërë gjënë e duhur

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka dhënë një porosi për politikanët kosovarë, në ditën kur një delegacion i lartë i SHBA-sëpo qëndron për vizitë në Kosovë. Ambasadori amerikan ka cituar një thënie të Martin Luter Kingut, si porosi për liderët e Kosovës “Është gjithmonë koha e duhur, për të

Lexo më shumë

Hashim Thaçi: SHBA ripërsëriti qëndrimin se taksa duhet të suspendohet

Presidenti, Hashim Thaçi, bashkë me Kryeministrin Ramush Haradinaj, sot kanë zhvilluar një takim me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Erath, si dhe me drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA-së, Brad Berkley. Thaçi dhe Haradinaj me zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë, John

Lexo më shumë