fbpx

Eliot Engel

Engel propozon t’i vendosen sanksione Serbisë pasi po blen armë nga Rusia

Kongresisti amerikan Eliot Engel i cili është kryesues i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve në qeverinë amerikane, ka deklaruar se SHBA-ja duhet të vendosë sanksione ndaj Serbisë për arsye se kjo e fundit po furnizohet me armatim nga Rusia. Eliot Engel ka thënë se Kongresi amerikan ka miratuar Ligjin e Sprapsjes

Lexo më shumë

Ramush Haradinaj takon kongresistin amerikan, Eliot Engel – kërkon përkrahjen e mëtejme të SHBA-së

Kryeministri Ramush Haradinaj, në ditën e dytë në kuadër të takimeve të shumta, gjatë pjesëmarrjes në Konferencën e Sigurisë, e cila punimet e saj po i zhvillon në Munich të Gjermanisë, sot ka zhvilluar një takim me mikun e madh të shqiptarëve, kongresistin amerikan, njëherësh kryesues i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan,

Lexo më shumë

Engel: Shpresoj që Qeveria do ta zgjidhë demarkacionin për të siguruar lëvizjen pa viza

Kongresisti amerikan Eliot Engel, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se qasja e Serbisë karshi Kosovës ka qenë destruktive. Duke folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, kongresisti Engel thotë se “është mirë të bësh dialogun me një vend, por kur ai vend shkon pas shpinës tuaj dhe ua futë thikën”. Engel

Lexo më shumë

Dhurata e jashtëzakonshme për Ramushin nga Amerika (VIDEO)

Kongresmeni Engel i dhuroi Kryeministrit Haradinaj flamurin amerikan, i cili kishte valuar mbi Shtepinë e Bardhë për nder të Ramush Haradinaj. Ai e rikonfirmoi angazhimin amerikan në Kosovë. Për më shumë ndiçeni video

Lexo më shumë

Engel: SHBA të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të përfshihen në dialogun me Serbinë, ani pse është çështje e Bashkimit Evropian. Ai tha se Kosova nuk është në Kombet e Bashkuara për shkak të telasheve që i vijnë Kosovës nga Serbia dhe nga Rusia. Kongresmeni amerikan këto komente i ka

Lexo më shumë

Engel: Kosova është faktor stabilizues në Ballkan

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj i ka dorëzuar simbolikisht pllakën e argjendtë që ka të bëjë me një vulë e vendosur nga Posta e Kosovës me të cilën posta dhe qeveria e nderon kongresmenin amerikan Eliot Engel për angazhimin e tij për Kosovën. “Engel ka qenë mbështetës i Kosovës ndër vite. Angazhimi i Engel për

Lexo më shumë

Veseli, Engel: Miqësia me SHBA-në, vlerë e madhe për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim kongresistin amerikan, mikun e madh të Kosovës, Eliot Engel Veseli e falënderoi kongresistin Engel për kontributin e tij të madh për sensibilizimin e çështjes së Kosovës dhe mbështetjen e vazhdueshme e të pakursyer ndaj kauzës së popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi,

Lexo më shumë