fbpx

Kosova

Avdullah Hoti takon Richard Grenell, kërkon vëmendje dhe ndihmë nga SHBA-të

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti gjatë Konferencës ne Mynih, ka bërë të ditur se ka takuar të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka thënë se me ambasadorin Grenell dhe zyrtarët e tjerë kanë diskutuar për proceset e rëndësishme me të cilat duhet të merret Qeveria e re e Kosovës. Hoti thotë

Lexo më shumë

Bërnabiq: S’e di për çfarë reciprociteti flet Kurti

Asnjëherë më e qartë s’ka qenë porosia e SHBA-së siç është tani se është e domosdoshme që Prishtina të heqë takën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës, ka deklaruar kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, duke shtuar se atë porosi, përveç të dërguarit speciale të presidentit Trump, Richard Grenellit, e kanë dërguar edhe komisionari për zgjerim i

Lexo më shumë

Kurti: Taksa 100% hiqet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se vendimi për taksën 100% do të zëvëndësohet me masën e reciprocitetit. Ai thotë se taksa do të hiqet sapo të vendoset masa e reciprocitetit me Serbinë. “Tarifa 100% ndaj mallrave të Serbisë do të zëvendësohet me parimin e reciprocitetit”. Kështu Kryeministri ka paralajmëruar veprimin e radhës. “Shumë shpejt

Lexo më shumë

Merkel uron Kurtin, thotë se e ka përpara normalizimin e dialogut me Serbinë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka uruar Albin Kurtin për marrjen e detyrës së Kryeministrit të Kosovës. Zyra e Kancelares Merkel në urimin për Albin Kurtin ka thënë se do të ishte e lumtur që ta shoh atë së shpejti në Berlin. “Gëzohem të ju takoj se shpejti në Berlin”, ka shkruar Merkel, në letrën

Lexo më shumë

Çfarë mesazhe zymtësie përçon Spanja

Zyrtarët spanjollë, sipas burimeve ndërkombëtare, i kanë tërhequr vërejtjen Qeverisë së Kroacisë se, në rast se, Kosova do të ftohet në Samitin evropian, më 6 e 7 maj 2020, Qeveria spanjolle nuk do të merr pjesë. Spanja, kundërshton që, edhe në këtë Samit, ngjarje ndërkombëtare, Kosova, shtet i njohur ndërkombëtarisht, të jetë me status të

Lexo më shumë

Armend Ibrahimi deklason komunitetin LGBTI në Kosovë

Armend Ibrahimi ka reaguar me një shkrim kundër Gjykatës Themelore në Prishtinë që mori vendim ta lejojë ndryshimin e gjinisë nga Femer në Mashkull dhe nga Mashkull në Femër. Reagimet ishin të shumta nga shumë homoseksual dhe transgjinorë, të cilët po shajnë e po mallkojnë në komente. Ju sjellim postimin e tij të plotë ku

Lexo më shumë

Hashim Thaçi në oborrin e shtëpisë së tij VIDEO – viti 2007)

Një video që ndodhet në arkivat e agjencisë ndërkombëtare të lajmeve, Associated Press, shfaq presidentin aktual të Kosovës, Hashim Thaçin, brenda oborrit të shtëpisë së tij në Burojë të Skenderajt. [adrotate banner=”3″] Inçizimi rreth dy-minutësh i AP-së shfaq presidentin në dhjetorin e vitit 2007, pas fitores në zgjedhjet parlamentare të atij viti. Thaçi shihet teksa

Lexo më shumë

Çfarë kanë të përbashkët, Mini – Shengeni Ballkanik dhe Memorandumi II i Akademisë serbe nga Agim Zogaj

Pikërisht, 25 vjet pas publikimit ( 1986 ) të Memorandumit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Serbisë, në vitin 2011 u njoftua se, po e njëjta akademi e shkencave serbe ka përgatitur Memorandumin II. Autorë të Memorandumit II ishin po të njëjtit akademikë serbë, të cilët edhe e kishin hartuar Memorandumin e vitit 1986,

Lexo më shumë

Gënjeshtra është në vetë qenien e serbit nga Agim Zogaj

Politikanët serbë, kësaj radhe, Gjuriqi dhe Vulini, vazhdojnë ta propagandojnë gjuhën kërcënuese,ofenduese, retorikën politike, në thelb primitive ndaj Kosovës, kundrejt popullit dhe zyrtarëve tanë. Në shikim të parë, do të mund të thoshim se, kjo nuk na befason, sepse vjen nga zyrtarë nacionalistë, me traditë dhe edukim politik serbomadh. Megjithatë, invazioni më i ri diplomatik,

Lexo më shumë

Vuçiç eksponent i ideologjisë së fashizmit modern serb nga Agim Zogaj

Politika shtetërore e Serbisë, duke qenë, në vazhdimësi, politikë ekspansioniste në raport me shtetin e Kosovës, sërish, përmes kryetarit të saj nacionalist, Vuciç, tani, në rastin e deklaratës së tij për Masakrën serbe në Reçak, ri dëshmoi se është dhe vazhdon të ngel politikë luftënxitëse, krejtësisht jo paqësore. Vuçiç, me këtë shpifje, gënjeshtër monstruoze, të

Lexo më shumë

1 2 3 18