fbpx

LDK - Page 2

Ambasadorët e QUINT-it nisen në Kuvend

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe ambasadorët e vendeve të QUINT-it, janë parë duke hyrë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës, ku tash e një orë ka filluar takimi mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kryetari i VV-së, Albin Kurti, dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa janë duke vazhduar

Lexo më shumë

Mustafa paralajmëron marrëveshje

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se sot do të takohet me të parin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin. Teksa ka arritur në Selinë Qendrore të partisë, Mustafa tha para mediave shkurtimisht se do të ketë takim, mirëpo, shtoi se nuk është caktuar ende ora. I pari i LDK-së thotë se

Lexo më shumë

Kujtim Shala zbulon çka kërkoi Grenell nga LDK’ja

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Shala nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka zbuluar kërkesën e ambasadorit amerikan, Richard Grenell i cili qëndroi dje për vizitë në Kosovë. “Kërkesa themelore e Grenell ka qenë që vendi duhet ta ketë qeverinë e re sa më shpejt që të jetë e mundur. Atyre ju duhet partneri dhe

Lexo më shumë

Flet Lirije Kajtazi – deputetja e LDK’së që nuk e votoi Glauk Konjufcën

Lirije Kajtazi është Zonja më e fuqishme në Lidhjen Demokratike të Kosovës. Një politikane shumë e diciplinuar, një grua e përkushtuar për Familjen dhe për Shtetin. Ajo ishte e vetmja deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës që nuk e votoi Glauk Konjufcën për Kryetar të Kuvendit.Thënë më thjeshtë, Lirija ka pasur të drejtë. Për RTK

Lexo më shumë

Ekskluzive: Këshilli i Përgjithshëm qëndron prapa propozimit aktual të LDK – Kurti i refuzon

Lidhja Demokratike e Kosovës ka ofruar një marrëveshje me 5 pika e cila po cilësohet si oferta më e mirë deri tash, në negociatat për krijimin e Qeverise me Lëvizja Vetëvendosje. Neogazeta mëson se Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së qëndron prapa edhe në hartim edhe në kërkesën për këtë ofertë. Ndërkohë Kryetari i Vetëvendosje, Albin

Lexo më shumë

Flet Isa Mustafa: Jo-në nuk e konsideroj zyrtare

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur para mediave pas letrës që i ka dorëzuar Lëvizja Vetëvendosje. Mustafa ka thënë se nuk e konsiderojnë këtë përgjigje zyrtare, pasi që sipas tij ajo përmban cilësime të cilat nuk janë të tilla. Ai thotë se LDK-ja është e interesuar që të përmbyllë këtë proces. “Letrën do ta

Lexo më shumë

Djali i Agim Veliut godet rëndë Vjosa Osmanin i numëron në fytyrë

Për mosmarrëveshjet midis dy nënkryetarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani dhe Agim Veliu, ka reaguar edhe djali i këtij të fundit, Shkumbin Veliu, i cili akuzoi Osmanin për ndërrimin e fytyrave, siç e quan ai. Me anë të një postimi në Facebook, Shkumbin Veliu, ka “goditur” rëndë Osmanin me anë të deklaratave të

Lexo më shumë

LDK ia bënë mat VV-së: Propozimi 5 pikësh

Sot kemi dorëzuar me shkrim ofertën tonë për bashkëqeverisje me VV-në, të propozuar në takimin e datës 8 janar 2020. Në këtë takim, dhe në të gjitha takimet e mbajtura deri më tani, LDK-ja ka shprehur gatishmërinë për qeverisje të përbashkët në interes të shtetit të Kosovës, duke respektuar vullnetin e qytetarëve të shprehur më

Lexo më shumë

Oferta që VV i bëri LDK-së – propozon të shtohen 14 Ministri

Nënkryetari i parë i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi ka publikuar propozimin e Vetëvendosjes për arritjen e koalicionit me LDK-në e Isa Mustafës. Bislimi ka shkruar në Facebook se në takimin e fundit me ekipin e LDK-së iu është thënë se propozimi i tyre do të dërgohet në Këshill të Përgjithshëm, e për këtë arsye thotë

Lexo më shumë

Vazhdojnë provokimet për LDK-në: Nuk i presim shumë sepse Kryetari i Kuvendit është qështje e kryer

I pari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka zbuluar detaje rreth bisedimeve për koalicion në mes të LVV-së dhe LDK-së. Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje një herësh edhe kryetar i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka bërë me dije se negociatat me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), për bashkëqeverisje kanë mbetur te posti i kryeparlamentarit.

Lexo më shumë