fbpx

Richard Grenell

Grenell: Më 10 Korrik të mbyllet qështja e liberalizimit të vizave për Kosovën

Richard Grenell, përfaqësuesi i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, sërish ka folur për rinisjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe rëndësinë e liberalizimit të vizave. Grenell në një postim në Twitter ka shkruar se është i kënaqur të shohë se evropianët po organizojnë video-Samitin e Parisit më 10 korrik dhe takimin e

Lexo më shumë

Richard Grenell: SHBA’ja nuk do të çojë dëm ndihmat tona nëse lidershipi i Kosovës vazhdon të dëmtojë popullin

I dërguari Special i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka demantuar deklaratën e zyrës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në të cilën thuhej se ai është marrë vesh në një bisedë telefonike me Grenellin që ndihma nga SHBA’ja nuk do të ndalet dhe se bashkëpunimi do të vazhdojë. “Gjatë bisedës së djeshme telefonike

Lexo më shumë

Grenell e quan Mustafën udhëheqës guximtar

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e ka quajtur udhëheqës të guximshëm kreun e LDK-së Isa Mustafa, pasi deklaroi të dielën se taksa duhet të hiqet sa më parë. Përmes një shkrimi në Twitter, Grenell shkroi se heqja e tarifës 100 për qind nga qeveria Kurti, do të

Lexo më shumë

Vjen reagimi nga SHBA, Grenell: Albin Kurti po bën gabim serioz

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka reaguar pas njoftimit të sotshëm të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e pjesshme dhe me kushte të tarifës ndaj mallrave nga Serbia. Grenell ka thënë, nëpërmjet një reagimi në natën e së enjtes, në rrjetin social Twitter,

Lexo më shumë

Trump: Grenell do të vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Presidenti Trump e konfirmoi këtë të diel në Shtëpinë e Bardhë, pasi u pyet nga Zëri i Amerikës se si ndikon emërimi i Ambasadorit Grenell si kreu në detyrë i shërbimeve inteligjente amerikane, ndërkohë që është edhe ambasador në Gjermani dhe ndërmjetës në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit. Presidenti tha se Grenell do të vazhdojë

Lexo më shumë

Avdullah Hoti takon Richard Grenell, kërkon vëmendje dhe ndihmë nga SHBA-të

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti gjatë Konferencës ne Mynih, ka bërë të ditur se ka takuar të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka thënë se me ambasadorin Grenell dhe zyrtarët e tjerë kanë diskutuar për proceset e rëndësishme me të cilat duhet të merret Qeveria e re e Kosovës. Hoti thotë

Lexo më shumë

Grenell nis takimin me Thaçin në Munih

Takimi i paralajmëruar ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe të dërguarit të posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka nisur në mbrëmjen e së enjtes. Takimi Thaçi-Grenell po zhvillohet në Bavari, ku që të dy kanë shkuar për të marrë pjesë në Konferencën e Munihut për Siguri. Thaçi

Lexo më shumë

Bërnabiq: S’e di për çfarë reciprociteti flet Kurti

Asnjëherë më e qartë s’ka qenë porosia e SHBA-së siç është tani se është e domosdoshme që Prishtina të heqë takën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës, ka deklaruar kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, duke shtuar se atë porosi, përveç të dërguarit speciale të presidentit Trump, Richard Grenellit, e kanë dërguar edhe komisionari për zgjerim i

Lexo më shumë

Grenell Veselit: SHBA kërkon t’i japësh mbështetje heqjes së taksës menjëherë

Përfaqësuesi Special Presidencial i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Richard Grenell, i është përgjigjur kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselit, duke i thënë se SHBA kërkon t’i japësh mbështetje heqjes së taksës, menjëherë. Grenell në një reagim në llogarinë e tij zyrtare në Twitter i është drejtuar Kadri Veselit sot gjatë ditës, duke

Lexo më shumë

Grenelli tregon se e kujt ishte ideja për ta lëshuar linjën ajrore Prishtinë-Beograd

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet paqësore Kosovë – Serbi, Richard Grenell ka treguar se kush ka kërkuar që të lëshohet linja ajrore Prishtinë – Beograd. Në një prononcim para medieve Grenell ka thënë se kjo linjë ka qenë ide e komunitetit të biznesit si në Serbi ashtu edhe në Kosovë.

Lexo më shumë