fbpx

SHBA

Mesazhi i fortë nga Uashingtoni: Po koordinohemi për zgjidhje në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke kërkuar me ngulm arritjen e një marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pasi një gjë e tillë do të vendoste paqen afatgjate në rajonin e Ballkanit Perëndimor. E një mesazh të fuqishëm se po koordinohen për të gjetur zgjidhje në Ballkan e ka dhënë ambasadorja e SHBA’së në

Lexo më shumë

Avdullah Hoti takon Richard Grenell, kërkon vëmendje dhe ndihmë nga SHBA-të

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti gjatë Konferencës ne Mynih, ka bërë të ditur se ka takuar të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka thënë se me ambasadorin Grenell dhe zyrtarët e tjerë kanë diskutuar për proceset e rëndësishme me të cilat duhet të merret Qeveria e re e Kosovës. Hoti thotë

Lexo më shumë

Kush ishte al-Baghdadi, lideri i ISIS që u vra nga SHBA-të të dielën

Abu Bakr al-Baghdadi ishte njeriu më i kërkuar në botë deri në vdekjen e tij të supozuar, në një sulm të fundit të SHBA-së në Siri. Al-Baghdadi e ka udhëhequr ISIS-in për pesë vitet e fundit, duke kryesuar ngjitjen e tij, pasi kultivoi një reputacion për prerjet e kokave të “armiqve” dhe tërhoqi qindra mijëra

Lexo më shumë

Letra e Trump drejtuar Erdoganit: “Mos bëj të fortin, mos u bëj budalla!”

Gazetarja amerikane e Fox News, Trish Regan, ka publikuar një letër të cilën presidenti amerikan Donald Trump ia ka dërguar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Në këtë letër, presidenti amerikan i kërkon homologut turk të bëjë marrëveshje me kurdët e Sirisë, ose historia do ta ndëshkonte si “djall” dhe SHBA-të do ta shkatërronin ekonominë e

Lexo më shumë

Ambasadori Amerikan takohet me Isa Mustafën, flasin për sfidat që e presin Kosovën

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është takuar me Ambasadorin e SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett, me të cilin ka biseduar për procesin zgjedhor në zgjedhjet nacionale 2019. Në takimin e sotëm Mustafa i ka shprehur mirënjohjen dhe falënderimin e veçantë për mbështetjen e vazhdueshme që i kanë dhënë SHBA-të Kosovës. Sipas njoftimit të LDK-së, ambasadori

Lexo më shumë

Vjosa Osmani: PDK po shpenzon miliona për metoda të ndyta të fushatës, duke falsifikar edhe miqësinë me SHBA

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, gjatë një tubimi elektoral në Degën e IV-të në Prishtinë, tha se 6 tetori është betejë e gjeneratës së re të cilës LDK-ja i ka ofruar mundësi historike përmes kandidaturës së saj për kryeministre. Në një njoftim për media thuhet se Osmani ka akuzuar PDK-në dhe Kadri Veselin

Lexo më shumë

Ambasada Amerikane: Qeveria e SHBA-së nuk mbështet asnjë parti në këto zgjedhje

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka lëshuar një deklaratë lidhur me zgjedhjet e parakohshme në Kosovë. Në këtë deklaratë për media thuhet se Qeveria e SHBA-së nuk mbështetë ndonjë parti politike apo kandidatë në zgjedhjet e kësaj jave. “Qeveria e SHBA-ve nuk parapëlqen dhe nuk mbështetë ndonjë parti politike apo kandidatë në zgjedhjet e kësaj

Lexo më shumë

Ministri i Drejtësisë i Donald Trump vjen në Kosovë në mbështetje të Kadri Veselit

Njëri ndër njerëzit e besueshëm të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, Matthew Whitaker, i cili për katër muaj kishte shërbyer si Ministër i Drejtësisë në Administratën e Presidentit të SHBA-së, tashmë ka arritur në Kosovë. Whitaker kishte zëvendësuar kryeprokurorin Jeff Sessions, ku me vite kishte punuar si shef i stafit të tij. Partia Demokratike e

Lexo më shumë

Ambasadori Philip Kosnett fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e blerjes së votave, frikësimit ose shkeljeve tjera

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë Philip Kosnett, ka thënë se monitorimi i zgjedhjeve siguron ato të jenë të lira. Ai u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që nëse shohin rast të blerjeve të votave, frikësime apo edhe shkelje tjera, t’i raportojnë. “Zgjedhjet e lira dhe të ndershme varen nga individë, si nga organizatat. Monitorimi

Lexo më shumë

Hashim Thaçi tregon se çfarë diskutoi me presidentin Donald Trump, tha se e ka ftuar ta vizitojë Kosovën

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë detaje të tjera rreth takimit të tij që pati së fundi me presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Thaçi ka thënë se Kosova është e bekuar që ka mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe këtë ai thotë se e konfirmoi edhe për të ardhmen Presidenti

Lexo më shumë

1 2 3 5