fbpx

zgjedhjet lokale

Pritet kandidimi i ISMET BEQIRIT – KOMISIONI I VENECIAS REKOMANDON PËRSËRITJE TË ZGJEDHJEVE NË PRISHTINË

Një rekomandim i Komisionit të Venecias për Gjykatën Kushtetuese, që në Prishtinë duhet të ketë përsëritje të balotazhit, ka bërë që në kampin e LDK-së të ketë festë. Besa edhe ta bëjnë gati Ismet Beqirin. Burime brenda LDK-së kanë bërë të ditur se Komisioni i Venecias ka rekomanduar përsëritje të procesit zgjedhor në kryeqytet, pasi

Lexo më shumë

Rivotimi në Istog: KQZ-ja ka një njoftim me rëndësi për votuesit e regjistruar jashtë vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që rivotimi i raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të Istogut të mbahet pas dy jave, më 17 dhjetor. Në kuadër të përgatitjeve që do të bëhen për rivotim në Istog, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bëjë verifikim rigoroz të të gjithë votuesve jashtë vendit që i

Lexo më shumë

LDK dhe PDK dërgojnë ankesa në PZAP, kontestojnë zgjedhjet në 6 komuna

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka pranuar shtatë ankesa nga partitë e ndryshme për rezultatin e shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Mulë Desku nga PZAP ka treguar për Express se nga cilat parti janë bërë ankesa të paraqitura ndaj vendimit të KQZ-së për shpalljen e rezultateve të zgjedhjeve për raundin e dytë për

Lexo më shumë

Valdete Daka tregon se kur publikohen rezultatet përfundimtare

Kryetarja e Komisionit Qendror e Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka thënë se KQZ-ja nuk do t’i publikojnë sot rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve komunale, por të mërkurën. “Të mërkurën në mëngjes do të shpallen rezultatet përfundimtare për të gjitha komunat”, ka thënë Daka në emisionin ‘Përballje’ në TV Dukagjini. Ajo ka shtuar

Lexo më shumë

Ekskluzive: Prishtina dhe Prizreni në rinumërim (Dokument)

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka vendosur se cilat komuna do t’i nënshtrohen edhe njëherë rinumërimit. Gazeta Express i ka siguruar dokumentet ku PZAP-i ka marrë vendim sot që komuna e Prishtinës dhe ajo e Prizrenit të shkojnë në rinumërim. E gjithë kjo pas ankesave që LDK-ja i ka bërë në PZAP për Prishtinën,

Lexo më shumë

Gani Dreshaj: Haki Rugova i ka ‘la duart’ nga Istogu, unë jam fitues

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka gjasa ta fitojë edhe një komunë të Kosovës në balotazhin e së dielës. Behët fjalë për bastionin e LDK-së, Istogun, komunë kjo dikur e pakontestueshme e kësaj partie. Por Ganbi Dreshaj i AAK thotë se Rugova i ka ‘la duart” nga kjo komunë. Kandidati i AAK-së, Gani Dreshaj, shprehet

Lexo më shumë

Gjuriq: Lista Serbe fituese e zgjedhjeve në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq ka thënë se Lista Serbe është fitues absolut në zgjedhjet lokale në Kosovë. Gjuriq për televizionin shtetëror të Serbisë ka thënë se komunat ku kanë fituar serbët nuk janë të vogla dhe për këtë Prishtina por edhe një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare janë përpjekur

Lexo më shumë

Haziri: Po i presim detajet, mund të kërkojmë përsëritjen e zgjedhjeve në Prishtinë

Zgjedhjet në Prishtinë mund të përsëriten. Një mundësi të tillë e lë të hapur Lidhja Demokratike e Kosovës. Fillimisht, kjo parti do të kërkojë rinumërim në kryeqytet, ku kishte kandidat Arban Abrashin. Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, nuk e ka përjashtuar mundësinë e një rivotimi në Prishtinë. Ai ka thënë në një

Lexo më shumë

LDK kërkon rishikimin e votave të pavlefshme në Prishtinë

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ka thënë se kjo parti do të kërkojë rishikimin e 610 votave të pavlefshme në Prishtinë. Selmanaj ka thënë në Interaktiv të KTV-së se LDK ka dyshime se mund të ketë gabime në këto vota dhe “dëshiron sqarimin e plotë të tyre për të pasur pasqyrë të pastër të rezultateve”.

Lexo më shumë

Arban Abrashi: Prishtina tashmë e ka një kryetar të ri

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, ka reaguar pas zbulimit në media se si Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar transport të votuesve në Prishtinë, në përpjekje për të siguruar sa më shumë vota për kandidatin e saj për kryetar, Shpend Ahmeti. Abrashi ka thënë se ndaj Vetëvendosjes duhet të merren

Lexo më shumë