fbpx

Vdiq ish- presidenti amerikan George H.W. Bush

HOUSTON, TX - FEBRUARY 05: President George H.W. Bush arrives for the coin toss prior to Super Bowl 51 between the Atlanta Falcons and the New England Patriots at NRG Stadium on February 5, 2017 in Houston, Texas. (Photo by Patrick Smith/Getty Images)
Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Ka vdekur në moshën 94 vjeçare sh-presidenti amerikan George H.W Bush, i njohur edhe si Bushi i vjetër.

Bush ka vdekur mbrëmjen e së premtes, ka bërë të ditur zëdhënësi i familjes, raporton BBC, përcjell KosovaPress.

Ai ishte presidenti i 41-të i Amerikës, ndërmjet viteve 1989-1993, pasi kishte shërbyer dy mandate si zëvendës president i Ronald Regan. Në muajin prill ai ishte pranuar në spital për kujdes intensiv për shkak të një infeksioni të gjakut, vetëm një javë pas vdekjes së gruas së tij, Barbara Bush, 73 vjeçare.

Për vdekjen e tij ka folur edhe djali i Bush, ish presidenti amerikan George W.Bush, apo Bushi i ri.

“Jeb, Neil, Marvin, Doro dhe unë jemi të pikëlluar të ju njoftojmë se pas 94 viteve të mrekullueshme, babi ynë ka vdekur. Ai ishte njeri me karakter të lartë dhe babai ma i mirë që një vajzë apo djalë mund të kërkojë”, ka shkruar ai.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com
Paraprak

Termeti i fuqishëm 7 ballësh në Alaska, çau rrugët në dysh nga dridhjet e forta - paralajmërohet cunami

Tjetra

LDK bën homazhe te varri i Presidentit Rugova, nga aty Agim Veliu kërkon zgjedhje të reja

TË FUNDIT NGA RUBRIKA