Vladimir Putin: Sulmet e reja në Siri do të shkaktojnë kaos (Video)

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë Hassan Rouhanit, presidentit të Iranit, se goditjet e mëtejshme nga aleatët perëndimorë në Siri në mënyrë të pashmangshme do të çojnë në kaos në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Në një bisedë telefonike të dielën, dy krerët peshuan situatën në Siri, pasi Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania nisën sulme të koordinuara për objektet kimike të Sirisë, agjencia ruse e lajmeve RIA përmendi Kremlinin.

Të shtunën, forcat amerikane, franceze dhe britanike synonin tre vende në Siri, të cilat sipas presidentit të SHBA Donald Trump lidhen me aftësitë e armëve kimike të presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad.

Sulmet e koordinuara erdhën si përgjigje ndaj përdorimit të supozuar të armëve kimike të regjimit sirian në Douma javën e kaluar, duke vrarë qindra civilë.

SHBA ka paralajmëruar sërish “sulme” drejt Sirisë nëse kjo e fundit do të përdor sërish sulme kimike ndaj popullatës civile.

Duke folur për një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të shtunën, Nikki Haley, ambasadori i SHBA-së në Kombet e Bashkuara, tha: “Nëse regjimi sirian përdor këtë gaz helmues përsëri, Shtetet e Bashkuara janë të mbyllura dhe të ngarkuara.

Bashar Jaafari, ambasadori i Sirisë në Kombet e Bashkuara, tha se sulmet ishin një “sulm kundër të drejtës ndërkombëtare” dhe u bëri thirrje të tre vendeve të ndalonin mbështetjen e “terroristëve” në Siri.

Ndërkohë, presidenti rus Vladimir Putin, i ka përshkruar sulmet si një “akt agresioni” dhe paralajmëroi se mund të përkeqësonin krizën humanitare në Siri.

Neogazeta
- Ndarje nga Neogazeta.com