fbpx

Kush e fiton Podujeven?

  • Nexhmi Rudari (9,130 Vota)
  • Shpejtim Bulliqi (9,104 Vota)
  • Naim Fetahu (3,301 Vota)

Gjithsej votues: 21,535

Loading ... Loading ...

FRAGMENT

Thënie, Paragrafe dhe Fragmente nga mendje të ndritura, të zgjedhur nga Neogazeta.

MENDIME

SHKRIME AUTORIALE DHE OPINIONE

POEZI

POEZI TË PËRZGJEDHURA NGA AUTORË SHQIPTARË DHE TË HUAJ

LAJME

LAJMET E FUNDIT NË KOHË REALE

Një ditë pas fitores në Llap, Albin Kurti vjen me mesazh: Komuna e qytetarëve, jo e komunarëve

Kryetari i Vetevendosjes Albin Kurti, përmes një mesazhi në Facebook, ka uruar qytetarët llapjanë, për zgjedhjen që bënë që në 9 muajt e ardhshëm t’i qeverisë Shpejtim Bulliqi. Ai ka thënë se është humbur shumë kohë e vlefshe dhe se Shpejtimi është i domosdoshëm. Postimi i plotë i tij: Bashkatdhetarët tanë dikur kanë mërguar jashtë Kosovës për shkak të të këqijave të shtetit okupator serb. E, ka kohë që shqiptarët po shpërngulen për shkak të pushteteve tona të këqija. Ama së fundmi, ata kanë nisur ta përjetojnë këtë si një ikje nga vetja, si një deformim nga stërzgjatja. Në shekullin

Lexo më shumë

Vetëvendosje fiton në Podujevë pa balotazh pas 20 viteve qeverisje të LDK-së

Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ), ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Podujevë. Sipas KQZ, LVV ka fituar 51 për qind, LDK ka fituar 36 për qind dhe PDK, 12.4 për qind. Në Podujevë kanë votuar 40.51 për qind e votuesve, 7 për qind më pak se në zgjedhjet e vitit 2017. Ndërkaq në Mitrovicën e Veriut kanë dalë për të votuar 39.41 për qind e votuesve. “Deri në orën 15:00 dalja në zgjedhje ka qenë 29.76 për qind, apo 26 mijë votues nga 87 mijë e 381. Në vitin 2017 dalja në zgjedhje ka qenë 31 për qind. ”, është

Lexo më shumë

Publikohen disa fotografi të rralla të Adem Jasharit

Në rrjete sociale janë publikuar disa fotografi të komandantit legjendar, Adem Jashari, ku shihet i veshur kuq e zi.Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt.Në rrjetet sociale po qarkullojnë disa fotografi të tij që besohet se deri më tash nuk janë parë në publik. Në këto fotografi, Adem Jashari shihet i veshur me një maicë të kuqe me shqiponjë të zezë. Ndryshe, me vendim të ish presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu, Adem Jashari është nderuar me titullin Hero i Kosovës.Ndërsa

Lexo më shumë

Mustafa për paralajmërimet e VV-së: Sjellje banditeske, iu nevojiten vetëm edhe bishtat e sakicave

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka folur lidhur me paralajmërimet e Vetëvendosjes se do ta pengojnë zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj të hyjë në Kuvend. Z.Mustafa ka thënë se këto janë ‘sjellje jodemokratike dhe banditezke”. Ai ka thënë se Vetëvendosjes i nevojiten edhe ‘bishtat e sakicave të Shpejtim Bulliqit”“Vetëgjyqësia në sallën e kuvendit, qoftë e individëve apo e një partie politike është e papranueshme dhe ligjërisht e patolerueshme. Një sjellje e tillë është jodemoktatike, është banditeske. Iu nevojiten vetëm edhe bishtat e sakicave te Shpejtim Bulliqit”, ka thënë Mustafa për Periskopin. Ai ka folur edhe për deputeten e Vetëvendosjes,

Lexo më shumë

Washington Post: “Vuçiqi të kërkojë falje për gjenocidin, pastaj hyn në Kosovë”

Gazeta e famshme amerikane, “The Washington Post”, ka shkruar për deklaratën e Ministres së Jashtme të Kosovës, e cila të mërkurën tha se presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq nuk do të lejohet ta vizitojë vendin derisa të kërkojë falje për gjenocid kundër popullsisë së Kosovës. Meliza Haradinaj-Stublla gjithashtu shkroi në Twitter se nuk do të jepet asnjë leje për zyrtarët serbë derisa serbët të mbahen përgjegjës për gjenocid në një gjykatë ndërkombëtare. “E përsëris edhe një herë përgjigjen e vetme dhe të përhershme ndaj të gjitha kërkesave të ardhshme nga Vuçiqi dhe të tjerët: nuk ka leje për ju që

Lexo më shumë

Isa Mustafa vazhdon “luftën” me AAK-në: Thotë se Haradinaj s’u koordinua me kryeministrin për konsujt, e emëroi edhe ish-këshilltarin e Veselit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla nuk është koordinuar me kryeministrin Avdullah Hoti për emërimin e konsujve të përgjithshëm. Mustafa tha se ka marrë vesh edhe për emërimin e ish-këshilltarit të Kadri Veselit si konsull në Frankfurt të Gjermanisë, që gjithashtu thotë se është bërë pa aprovimin e Hotit “Thuhet se nuk është rast i vetëm. Nga një diplomat u informova se edhe në konsullatën e Frankfurtit është vepruar njëjtë, qe flet për mungese koordinimi të MPJ me Qeverinë ne marrje te vendimeve. Kjo praktike duhet te eliminohet dhe të korrigjohet.

Lexo më shumë

Vjosa Osmani ju hy fshesë: Vjen reagimi i ashpër nga Isni Kilaj i PDK-së

Emërimi i Flakron Shalës si Konsull i Përgjithshëm në Pragë, ngjalli reagime të shumta, pasi që ai është djali i deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haxhi Shala. Derisa, kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, dje gjatë ditës, përmes një postimi të bërë në Facebook, tha që për këtë emërim është njoftuar nga mediat dhe është bërë pa koordinim me të, u.d e Presidentit, Vjosa Osmani mbrëmë mori veprime konkrete. Kjo e fundit, shfuqizoi katër dekrete për katër konsuj të përgjithshëm, saktësisht për ata në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë. Në mesin e të shkarkuarve nga Osmani, është

Lexo më shumë

Haxhi Shala e quan fundërrinë Vjosa Osmanin, e cila ia shkarkoi djalin nga pozita e Konsullit në Çeki

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haxhi Shala, ka reaguar pas shkarkimit të djalit të tij nga pozita e Konsullit të Përgjithshëm në Pragë. Deputeti Shala, teksa e uroi birin e tij, Flakronin, me rastin e ditëlindjes, përmendi tërthorazi edhe vendimin e u.d. të Presidentit, Vjosa Osmani, e cila gjatë ditës ia shkarkoi nga posti i Konsullit të Përgjithshëm në Pragë. Shala e quajti fundërrinë Osmanin, ani pse nuk ia përmendi emrin. “Sonte kur ti Flakron dhe Kosova jeton lirinë, lirinë tënde dhe te Kosovës po e njollosin fundrrinat e ngjitura në kulmin e shtetit”. Reagimi i plotë nga

Lexo më shumë

Hoti: Për emërimin e konsullit në Pragë u njoftova në media, nuk është koordinuar me mua

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar pas emërimit të djalit të deputetit Haxhi Shala, Flakron Shala, si konsull në Pragë të Çekisë. Hoti ka thënë se për këtë emërim është njoftuar nga mediat. “Për emërimin e Konsullit të Përgjithshëm të Republikës Kosovës në Pragë të Çekisë, jam njoftuar nga mediat. Ky emërim nuk është koordinuar me mua”, ka shkruar Hoti. Hoti ka deklaruar se Qeveria është në proces të analizimit dhe rishikimit funksional të rrjetit të misioneve diplomatike. Sipas tij, pas kësaj analize do të ndërmerren të gjitha veprimet e nevojshme për të siguruar funksionim efikas të misioneve diplomatike. Qeveria është

Lexo më shumë

Isa Mustafa: Për çështjen e Presidentit takohemi javën që vjen

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënëe javën e ardhshme do të organizojnë tryezë me paritë politike parlamentare për diskutuar lidhur me çështjen e zgjedhjes së Presidentit të ri të Kosovës. Ai ka thënë se zgjedhjet duhet të shmangen dhe të gjendet një zgjidhje për presidentin. “Nuk kemi biseduar për presidentin akoma me partitë. Mendojmë që në javën tjetër të ulemi të organizojmë një tryezë të përbashkët me partitë politike dhe të bëjmë përpjekje që ta gjejmë një zgjidhje që sipas opinionit tonë është më mirë të gjendjet tani sesa të shkojmë në zgjedhje” ka thënë Mustafa.

Lexo më shumë

KUSH ËSHTË

JETA DHE VEPRAT E PERSONALITETEVE TË SHQUARA