fbpx

Cili është Kryeministri i ardhshëm i Kosovës?

Rezultatet

Loading ... Loading ...

FRAGMENT

Thënie, Paragrafe dhe Fragmente nga mendje të ndritura, të zgjedhur nga Neogazeta.

MENDIME

SHKRIME AUTORIALE DHE OPINIONE

POEZI

POEZI TË PËRZGJEDHURA NGA AUTORË SHQIPTARË DHE TË HUAJ

LAJME

LAJMET E FUNDIT NË KOHË REALE

Vjosa Osmani merr mbi 30 mijë vota më shumë vota sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, në zgjedhjet e 14 shkurtit, ka dalë kandidatja më e votuar në këto zgjedhje, duke lënë prapa vetes bartësit e listave dhe liderët e partive të tjera politike. Mësohet se nga 80 për qind të votave të numëruara deri tani, pa votat e diasporës dhe ato me kusht, në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, Vjosa Osmani ka fituar 200, 245 vota, kurse Glauk Konjufca 125, 970 vota, ose rreth 100 mijë më pak se Osmani. Ndërsa, kryetari në detyrë dhe bartësi i listës dhe kandidati

Lexo më shumë

Reagon Isa Mustafa: LDK pranon rezultatin e zgjedhjeve – pas analizës do të bëhen ndryshime në parti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar për rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit. Përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se LDK e pranon rezultatin aktual dhe se në ditët në vijim kjo parti do të bëjë analizë më të detajuar. Mustafa, ka lavdëruar punën e Avdullah Hotit. “Në ditët në vijim, do të bëjmë një analizë të thellë të zgjedhjeve. Hoti ka bërë një punë të shkëlqyeshme si Kryeministër por edhe gjatë fushatës. Çfarëdo të jetë, LDK e respekton rezultatin e zgjedhjeve”, tha ai. Më tej theksoi se pas analizës do të bëhen ndryshime në LDK. “Ne do

Lexo më shumë

LDK drejt rezultatit më të dobët në histori

Janë numëruar gati gjysma e votave në nivel vendi nga KQZ. LDK po shkon drejt rezultatit më të dobët në histori të saj, shkruan Express. LDK për momentin ka fituar vetëm 44.813 vota në të gjithë vendin, ndërkohë që kjo përkthehet në 13.77% të votave. Nëse vazhdon ky trend, LDK do të ketë rezultatin më të dobët ne histori të vendit. LDK nuk po prin në asnjë komunë në të gjithë vendin. Ndërkohë, sikur mos të mjaftonte kjo, Vetëvendosje po e mposht Agim Veliun edhe në katund të vetin dhe po e mposht edhe në vendlindjen e Avdullah Hotit, Rahovec.

Lexo më shumë

Kjo është komuna ku Vetëvendosje po prin me rezultatin më të thellë

Komuna e Gjilanit është komuna ku Vetëvendosje po prin me rezultatin më të thellë me 64,08 përqind kundrejt LDK’së me 15,70 për qind. Nga rezultatet e para preleminare të 54 vendvotimeve nga 118 gjithsej në këtë komunë, Vetëvendosje është e para me 12 mijë e 615 vota kurse LDK’ja e dyta me me 3 mijë e 91 vota.

Lexo më shumë

Sondazhi final: LDK, PDK apo VV

Neogazeta sot sjellë sondazhin e fundit për këto zgjedhje: “Cila parti do të qeverisë me Kosovën?”. Neogazeta është gazeta e parë digjitale që ka sjellur ciklin e sondazheve online me pjesëmarrjen më të madhe dhe gjithëpërfshirëse online. Në garë janë 3 partitë kryesore, LDK, PDK dhe VV. Votoni atë që mendoni se është më e mira. Mund të zgjedhni vetëm një opsion dhe mund të votohet vetëm një herë nga një IP adresë (kompjuter, telefon apo ipad).

Lexo më shumë

Hoti: Refuzoni propagandën, bëhuni pjesë e projektit për zhvillim dhe punësim

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryeministër, Avdullah Hoti, nga Shtërpca, ju ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të refuzojnë propagandën marksiste dhe të rreshtohen me programin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për zhvillimin dhe integrimin e vendit në familjen euroatlantike. “Në vizionin tonë dhe me projektet konkrete tashmë të siguruara nga qeverisja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kosova do të shndërrohet, jo vetëm në një shtet modern, qendër administrative, e arsimit, e kulturës, e rinisë dhe sportit, por edhe një nyje rajonale e zhvillimit ekonomik e teknologjik”, tha kryeministri Hoti. Hoti tha se partia e ‘shiritave

Lexo më shumë

Avdullah Hoti thotë se VV’ja po i ndan votat e fëmijëve nga prindërit dhe gjyshërit e tyre

Kandidati për kryeministër nga radhët e LDK’së thotë se sot 20-vjeçarët kanë shkaktuar telashe edhe brenda familjeve, për shkak që VV’ja në vitin 2008-2009 kanë hyrë nëpër shkolla e ju kanë mbajtur ligjërata fëmijëve. Hoti gjatë një tubimi tha se duhej t’iu ndalohej hyrja nëpër shkolla dhe mbajtja e ligjëratave. Sipas tij, për shkak të këtyre ligjëratave, sot 20-vjeçarët votojnë ndryshe nga prindërit dhe gjyshërit e tyre. “Ne si LDK nuk i kemi dalë të keqes përballë me kohë. Unë e di që është dashtë me i ndalë në vitin 2008 dhe 2009 kur hynin në shkolla të mesme dhe

Lexo më shumë

Hoti: Kosova e ka kuptuar se oponentët tanë janë komunistë të orientuar kah lindja

Kandidati i LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti, tha të mërkurën, në tubimin elektoral në Kamenicë, se Kosova tashmë e ka kuptuar se oponentë politikë të LDK-së, janë komunistë të orientuar kah Lindja. “Këta që i kemi përballë, janë njerëz që 30 vite kanë qenë pengesë në procesin e shtet-ndërtimit. Por si LDK s’jemi lodh kemi vazhduar rrugëtimin tonë. Jemi lënduar gjatë procesit por s’jemi ndalë e nuk do të ndalemi asnjëherë. Por tash është mjaft, qytetarët e Kosovës ma në fund pas 15 vitesh që ata organizuan protesta, përgjakën policët nëpër rrugë, tash na u shfaqën me shamia të kuqe,

Lexo më shumë

Shamitë e kuqe nëpër Prishtinë, Isa Mustafa i reagon Vetëvendosjes

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa i ka reaguar Vetëvendosjes pasi kanë bërë vendosjen e disa shamive të kuqe nëpër Prishtinë. Mustafa ka reaguar përmes një shkrimi në Facebook. Ai thotë se vota është shprehje e vullnetit politik, e bindjeve por edhe e perceptimit. “Vota është vendimmarrje e qytetarit. Për të marrë vendim, element themelor është informata”, thotë ai. Kreu i LDK-së ka pyetur se çka paraqesin shamitë e kuqe e çka do të thotë republika e tretë. “Nuk jam i sigurt se qytetari është i informuar se çfarë paraqesin shallat e kuqe të lidhura në drunjtë e Prishtinës, dhe jo

Lexo më shumë

KUSH ËSHTË

JETA DHE VEPRAT E PERSONALITETEVE TË SHQUARA